Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Wojny prowadzone przez Bizancjum - najważniejsi wrogowie, bitwy, kalendarium - strona 3

Ostatnio komentowane
kjmol;potgyhuijhnukmlo.,lkmjyghtkojlipu
yhgtuijikju • 2019-05-22 09:03:16
jd
jd • 2019-05-21 20:57:57
jest git
siemaneczko • 2019-05-21 18:36:35
pomaga polecam
ggggooo • 2019-05-21 15:34:04
Dziękuję za pomoc!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
StelaMarisjoł • 2019-05-21 15:33:29
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

kiego.

Wojny prowadzone przez Bizancjum – Persowie

Wojny między Bizancjum a Persami miały miejsce na przełomie V i VI wieku. Ataki imperium perskich Sasanidów, były prowadzone już w okresie panowania Justyniana I Wielkiego. Jednak władcy temu – za sprawą głównodowodzących armiom, udawało się je skutecznie odpierać. W roku 530 doszło do bitwy w okolicy Dary, zakończonej błyskotliwym zwycięstwem Belizariusza.

Do najbardziej wyniszczającej i zarazem ostatniej wojny miedzy tymi dwoma stronami doszło w latach 602 – 628. Był to najdłuższy jak do tej pory konflikt toczący się na terenach Bliskiego Wschodu, w Europie Wschodniej, Egipcie, Syrii, na Kaukazie jak również pod murami stolicy Bizancjum. Ostatecznie zwycięstwo należało do armii dowodzonej przez Herakliusza – cesarza bizantyjskiego.

Wojny prowadzone przez Bizancjum – Normanowie

W IX w. na wschodzie i północy Europy pojawiły się grupy wikingów. Najeżdżali oni obszary zasiedlone przez Słowian Wschodnich. Następnie Dnieprem oraz innymi rzekami przesuwali się aż do Bizancjum. Ich głównym celem było zdobywanie łupów.

Wojny Bizancjum z Normanami toczyły się od około XI w. do roku 1185. Wówczas miała miejsce ostatnia wyprawa wikingów

Polecamy również:

 • Justynian Wielki - biografia, lata panowania, dokonania

  Justynian I Wielki, Flavius Petrus Sabbatius urodzony w Ilirii w roku 483, był siostrzeńcem cesarza Justyna I (450 – 527 r.). Zmarł w Konstantynopolu w roku 565, święty Kościoła prawosławnego. Starannie wykształcony, rozpoczynał karierę jako oficer konnej straży przybocznej (utworzonej w miejsce zlikwidowanej... Więcej »

 • Próba odbudowy Cesarstwa Rzymskiego przez Justyniana Wielkiego

  Po śmierci cesarza Justyna w roku 527, władze w Konstantynopolu przejmuje współrządzący z nim siostrzeniec Justynian. Za główny cel swoich rządów nowy jednowładca postawił sobie przywrócenie dawnej świetności Cesarstwa Rzymskiego. Pierwszym krokiem w tym kierunku miało być... Więcej »

 • Powstanie Nika w Konstantynopolu - przyczyny, przebieg, skutki

  Powstanie Nika miało miejsce we wczesnośredniowiecznym Konstantynopolu. Zamieniło się w katastrofalne zamieszki w cesarstwie wschodniorzymskim, które swoim zasięgiem zagroziły władzy oraz życiu samego cesarza Justyniana. Więcej »

 • Cesarstwo Bizantyjskie - religia

  We wczesnym średniowieczu kościół stanowił jedność, a jego największe ośrodki były położone w Bizancjum, gdzie chrześcijaństwo było religią państwową. Organizacja kościelna stanowiła nieodłączną część struktur cesarstwa wschodniorzymskiego, a zwierzchnikiem kościoła był panujący cesarz. W jego kompetencjach... Więcej »

 • Kultura i sztuka bizantyjska - cechy, charakterystyka (malarstwo, ikony i in.)

  Po upadku w V w. Cesarstwa Zachodniorzymskiego, większość nowych kierunków artystycznych powstała wówczas w Konstantynopolu – narodziny sztuki bizantyjskiej. W wieku VI Cesarstwo Bizantyjskie stanowiło najpoważniejszą siłę polityczną ówczesnego świata, w szczególności pod rządami... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 3 =