Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Wojna polsko-bolszewicka - skutki. Traktat ryski - postanowienia, skutki, granice Polski - strona 2

Ostatnio komentowane
19 maja została ścięta !
Pauline • 2019-08-22 06:47:17
Ma to swoje praktyczne konsekwencje w kościelnym procesie o nieważność małżeństwa ...
Arletta Bolesta • 2019-08-21 14:21:44
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

dużej kontrybucji. Polska dyplomacja poniosła jednak także klęskę – było nią oficjalne dopuszczenie do rozmów delegacji sowieckiej Ukrainy. Oznaczało to w praktyce złamanie traktatu sojuszniczego pomiędzy Polską a Ukraińską Republiką Ludową i skazanie byłego sojusznika na aneksję przez Rosję sowiecką. Do dziś jest to bardzo kontrowersyjne wydarzenie.

Traktat pokojowy podpisano 18.03.1921 roku w Rydze, został zaś ratyfikowany 16.04., ostatecznie kończąc wojnę z bolszewikami. Co znamienne, obydwie strony były przekonane, że pokój ów jest jedynie stanem przejściowym i że w ciągu kilku lat dojdzie do kolejnej wojny. Stąd też utrzymujące się napięcie na wschodniej granicy państwa, trwające praktycznie aż do 1939, jak również trwające przygotowania i koncentracja polskiej myśli wojskowej na kierunku wschodnim. Polska otrzymywała tereny zabrane podczas II rozbioru, poszerzone o Wołyń, Polesie i miasto Pińsk. Polska nie otrzymała Mińska, mimo że był on zajęty przez polskie wojska, za to utrzymała swoje panowanie na terytoriach Galicji. Po stronie polskiej pozostał również Lwów, jednakże Kijów znalazł się po stronie bolszewickiej. Tym samym dokonano też podziału wpływów na Ukrainie.

Traktat ryski zostawiał po stronie polskiej duże terytoria, wraz z ważnymi dla polskiej historii i kultury ośrodkami miejskimi, jednakże jednocześnie pozostawiał też w jej granicach dużą i wrogo nastawioną mniejszość ukraińską, która całe dwudziestolecie opierała się próbom polonizacji i stanowiła czynnik destabilizujący Kresy. Mimo zakończenia wojny wschodnie tereny Rzeczpospolitej dalej były niespokojne.

Polecamy również:

  • Wojna polsko-bolszewicka - przebieg

    Ustalenie dokładnej daty wybuchu wojny pomiędzy Polską i siłami bolszewickimi jest dziś zadaniem bardzo trudnym, jako że do walk pojedynczych oddziałów bolszewickich i polskich dochodziło w zasadzie od pierwszych dni istnienia odrodzonego państwa polskiego. Generalnie jednak przyjmuje się, że wojna na pełną... Więcej »

  • Stanisław Maczek - biografia, szlak bojowy, bitwy

    Stanisław Władysław Maczek urodził się 31.03.1892 w Szczercu pod Lwowem na terenie monarchii Austro – Węgier. Pochodził z rodziny o bałkańskich korzeniach, zajmującą średnią pozycję społeczną – ojciec pracował jako sędzia. Więcej »

  • Linia Curzona - definicja, przebieg, historia

    Jednym z wielu problemów, jakie pojawiły się między przedstawicielami zachodnich mocarstw a świeżo odrodzonym państwem polskim, była kwestia przebiegu wschodnich granic naszego państwa. Były one znacznie trudniejsze do jednoznacznego wytyczenia, zarówno ze względu na panujący na terytorium byłego... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 1 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');