Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Władysław Sikorski - biografia, działalność, zasługi - strona 2

boczny tor i był pomijany przy ważnych zadaniach i awansach, a jego kariera stanęła w miejscu. Do roku 1939 nie pełnił w zasadzie żadnych ważnych funkcji publicznych.

W roku 1939 nie brał udziału w walkach, ponieważ konsekwentnie odmawiano mu przydziału wojskowego. Po upadku Polski przedostał się do Francji, później zaś Wielkiej Brytanii. Tam stał się jednym z głównych polityków emigracyjnych. Początkowo był współtwórca rządu, potem zaś został mianowany Naczelnym Wodzem.

Jako polityk Sikorski zwalczał dawnych zwolenników sanacji, zwłaszcza w armii. Nawiązał on kontakty z krajem i szeroką, skoordynowaną współpracę AK z Londynem. Był autorem wielu porozumień międzynarodowych, w tym podpisania ugody i wznowienia stosunków dyplomatycznych z ZSRR w 1941 roku. Doprowadził też do znacznego rozbudowania i zwiększenia roli polskich sił zbrojnych na Zachodzie.

W roku 1943 Niemcy odkryli w lesie katyńskim ślady sowieckiej zbrodni - egzekucji tysięcy polskich żołnierzy i urzędników, schwytanych we wrześniu 1939 roku. Sprawa ta była szokiem dla rządu emigracyjnego i samego Sikorskiego, który ostro potępiał działania ZSRR w tej sprawie i domagał się wyjaśnień. W rezultacie doszło do zerwania stosunków

Zobacz również

 • Armia Polska w ZSRR - Armia Andersa - szlak bojowy, bitwy, historia

  Po roku 1939 na terytorium ZSRR znalazły się miliony obywateli II Rzeczpospolitej, siłą zmuszonych do zostania obywatelami Związku Radzieckiego. Władze radzieckie już na samym początku swojej okupacji przeprowadziły szeroko zakrojoną akcję „oczyszczania” tych terenów z wrogo nastawionych do komunizmu ludzi.

  Więcej
 • Rząd polski na emigracji w czasie II wojny światowej

  W nocy z 17 na 18 września 1939 roku władze II Rzeczpospolitej przekroczyły granicę państwową z Rumunią. Fakt ten, mimo że został w kraju odebrany jak najgorzej, nie oznaczał jednak końca ciągłości polskiego rządu. Wręcz przeciwnie, niemal od razu po klęsce wrześniowej rozpoczęło się formowanie polskiego rządu emigracyjnego.

  Więcej
 • Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie w czasie II wojny światowej

  Poniesiona we wrześniu 1939 roku klęska doprowadziła do utraty przez polski rząd kontroli nad całym swoim terytorium, nie oznaczała jednak całkowitego zniszczenia polskich sił zbrojnych. Już w pierwszych dniach października udało się utworzyć emigracyjny rząd, z Władysławem Sikorskim jako nowym dowódcą wojska. Zwróci...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28