Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Stepan Bandera - biografia, działalność - strona 3

Ostatnio komentowane
Chcesz się bezpłatnie nauczyć języka angielskiego? Zgłoś się na kurs języka angiel...
Bezpłatne szkolenia • 2018-07-13 09:15:31
@Hasher To zależy już od tłumacza przekładu(Pisma zostały napisane w kilku językach ...
Hgfhfg • 2018-07-09 11:34:37
ok
andrzej duda • 2018-06-14 10:31:18
Super na spr.
Evogy • 2018-06-07 17:45:08
mega
Zuza • 2018-06-06 17:25:41
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

ruchu, tworząc Ukraińską Powstańczą Armię (UPA). W 1941 roku Bandera został przez Niemców aresztowany i osadzony w obozie koncentracyjnym, jednakże wyszedł z niego w roku 1944. Prawdopodobnie władze niemieckie chciały go skłonić do współpracy przeciwko Sowietom.

W 1943 roku UPA rozpoczęła akcję „oczyszczania” Podola i zwłaszcza Wołynia z rodzin polskich, które uważano za ostoję polskości i „obcych” na ziemiach traktowanych przez Ukraińców za ich rdzenne terytoria. Początkowo zachęcano do zmuszania Polaków do „dobrowolnej” emigracji, już wkrótce jednak akcja wymknęła się spod kontroli. Na Wołyniu dochodziło do makabrycznych i niezwykle okrutnych pacyfikacji całych wiosek, ilość zamordowanych polskich ofiar szacuje się na około 100 tysięcy. Doszło do tego, że w walce z UPA sojusze zawierali partyzanci AK i sowieccy, a nawet lokalne niemieckie garnizony. Rola Stepana Bandery w czasie owej zbrodni jest do dzisiaj niejasna i jest on broniony przez ukraińskich historyków, prawdopodobnie jednak wiedział i przyzwalał on na takie działania swoich żołnierzy, być może nawet do nich zachęcając.

W roku 1945, gdy stało się już jasne, że UPA przegra wojnę o Ukrainę, Bandera uciekł na Zachód. Udało

Polecamy również:

 • Powstanie warszawskie - przyczyny wybuchu, geneza

  Sytuacja na froncie wschodnim w połowie 1944 roku wydawała się wskazywać na to, że długa okupacja terenów polskich ma się ku końcowi. Siły niemieckie zostały właśnie pokonane na terenach ZSRR i zmuszone do odwrotu. III Rzesza była wyczerpana walkami i nie wydawało się już, że może wygrać wojnę. Wyzwolone... Więcej »

 • Manifest lipcowy PKWN - historia

  Na przełomie czerwca i lipca Armia Czerwona, po rozbiciu niemieckiej Grupy Armii „Środek”, przesunęła linię frontu daleko na zachód, wkraczając na przedwojenne terytoria Polski. Już wkrótce doszło też do pierwszych, chwilowo przyjaznych, spotkań z przedstawicielami polskiego państwa... Więcej »

 • Wkroczenie Armii Czerwonej do Polski (1944-45)

  Latem 1944 roku potężna ofensywa wojsk radzieckich na terenie Ukrainy i Białorusi, nazwana operacją Bagration, doprowadziła do załamania się frontu niemieckiego i jego pośpiesznego odwrotu na tereny II Rzeczpospolitej. W ten też sposób po 3 długich latach walk Sowieci ponownie wkroczyli na tereny Polski.... Więcej »

 • Przejmowanie władzy przez komunistów w Polsce - etapy, metody

  Mimo zawarcia w roku 1941 układu z rządem Londyńskim (układ Sikorski – Majski) dyktator ZSRR, Józef Stalin już wtedy prawdopodobnie planował całkowite przejęcie kontroli nad powojenną Polską. Nie było to jednak zadanie łatwe, nawet jak dla tego bezwzględnego dyktatora. Polska była formalnie członkiem... Więcej »

 • Armia Ludowa i Bataliony Chłopskie - cele, bitwy, najważniejsze informacje - Historia

  Omawiając kwestię polskiego podziemia zbrojnego w czasie II wojny światowej należy pamiętać, że Armia Krajowa, mimo że największa, nie była jedyną organizacją zbrojną walczącą z okupantem. Podobnie jak polska scena polityczna, również i partyzantka była podzielona na wiele ugrupowań, reprezentujących często... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 1 =