Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Stepan Bandera - biografia, działalność - strona 2

Ostatnio komentowane
Chcesz się bezpłatnie nauczyć języka angielskiego? Zgłoś się na kurs języka angiel...
Bezpłatne szkolenia • 2018-07-13 09:15:31
@Hasher To zależy już od tłumacza przekładu(Pisma zostały napisane w kilku językach ...
Hgfhfg • 2018-07-09 11:34:37
ok
andrzej duda • 2018-06-14 10:31:18
Super na spr.
Evogy • 2018-06-07 17:45:08
mega
Zuza • 2018-06-06 17:25:41
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

wspieraniem separatyzmów w Polsce. Tymczasem Stepan Bandera stopniowo zdobywał rozgłos i szacunek członków organizacji niepodległościowych, jako radykalny, ale bardzo aktywny działacz. W 1936 za swoją działalność został aresztowany i skazany na śmierć, wyrok złagodzono do dożywotniego więzienia. Mury więzienne opuścił we wrześniu 1939, w związku z wybuchem wojny. Udało mu się dosyć prędko przedrzeć na Ukrainę i wrócić do czynnej pracy w organizacjach nacjonalistycznych.

Istotnie, już w roku 1939 ukraińskie oddziały atakowały czynnie wycofujące się jednostki polskie, nie zdecydowano się jednak na otwarty konflikt z Sowietami. Po inwazji III Rzeszy na ZSRR w czerwcu 1941 roku istotnie doszło do współpracy ukraińskiego podziemia i Niemców, jednakże dosyć prędko okazało się, że Niemcy nie są zainteresowane tworzeniem niezależnego państwa ukraińskiego. Doprowadziło to do ostrego kryzysu w samym łonie ukraińskiego ruchu narodowego. Część działaczy uważała, że należy mimo wszystko kontynuować współpracę z Niemcami. Radykalne skrzydło, którego przywódcą był Stepan Bandera, uznało, że Ukraińcy powinni walczyć ze wszystkimi okupantami – Sowietami, Niemcami i Polakami – i odłączyło się od reszty

Polecamy również:

 • Powstanie warszawskie - przyczyny wybuchu, geneza

  Sytuacja na froncie wschodnim w połowie 1944 roku wydawała się wskazywać na to, że długa okupacja terenów polskich ma się ku końcowi. Siły niemieckie zostały właśnie pokonane na terenach ZSRR i zmuszone do odwrotu. III Rzesza była wyczerpana walkami i nie wydawało się już, że może wygrać wojnę. Wyzwolone... Więcej »

 • Manifest lipcowy PKWN - historia

  Na przełomie czerwca i lipca Armia Czerwona, po rozbiciu niemieckiej Grupy Armii „Środek”, przesunęła linię frontu daleko na zachód, wkraczając na przedwojenne terytoria Polski. Już wkrótce doszło też do pierwszych, chwilowo przyjaznych, spotkań z przedstawicielami polskiego państwa... Więcej »

 • Wkroczenie Armii Czerwonej do Polski (1944-45)

  Latem 1944 roku potężna ofensywa wojsk radzieckich na terenie Ukrainy i Białorusi, nazwana operacją Bagration, doprowadziła do załamania się frontu niemieckiego i jego pośpiesznego odwrotu na tereny II Rzeczpospolitej. W ten też sposób po 3 długich latach walk Sowieci ponownie wkroczyli na tereny Polski.... Więcej »

 • Przejmowanie władzy przez komunistów w Polsce - etapy, metody

  Mimo zawarcia w roku 1941 układu z rządem Londyńskim (układ Sikorski – Majski) dyktator ZSRR, Józef Stalin już wtedy prawdopodobnie planował całkowite przejęcie kontroli nad powojenną Polską. Nie było to jednak zadanie łatwe, nawet jak dla tego bezwzględnego dyktatora. Polska była formalnie członkiem... Więcej »

 • Armia Ludowa i Bataliony Chłopskie - cele, bitwy, najważniejsze informacje - Historia

  Omawiając kwestię polskiego podziemia zbrojnego w czasie II wojny światowej należy pamiętać, że Armia Krajowa, mimo że największa, nie była jedyną organizacją zbrojną walczącą z okupantem. Podobnie jak polska scena polityczna, również i partyzantka była podzielona na wiele ugrupowań, reprezentujących często... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 5 =