Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Starożytność jako epoka historyczna (ramy czasowe, charakterystyka, najważniejsze daty i informacje) - strona 4

Ostatnio komentowane
jestem helikopterem
samolot • 2019-11-21 20:51:52
Przydatne, zapożyczyłem kilka zdań do własnej pracy.
Rafał • 2019-11-21 16:11:48
nie fajny
lolkamolkakwiat • 2019-11-21 16:09:24
Martina Lutra Kinga - może ktoś łaskawie poprawi pisownię!
PL • 2019-11-21 14:38:35
ccccccccccccccccccccccccccccccccc
ccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccc • 2019-11-21 13:33:04
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

oraz Atenach. Na okres od VIII do VI wieku p.n.e. przypadła tzw. wielka kolonizacja grecka, która spowodowana była rosnącą liczbą obywateli. Do najważniejszych wojen, jakie stoczyła Grecja, należy przede wszystkim Wojna z Persją. Pierwsza bitwa odbyła się pod Maratonem w 490 roku p.n.e. - zwycięska dla Greków, kolejna w wąwozie Termopile, gdzie prowadzeni przez Kserksesa Persowie, odnieśli zwycięstwo. Dwie ostatnie bitwy to już zwycięstwa Grecji – Bitwa morska pod Salamią (480 p.n.e.) oraz pod Platejami (479 p.n.e.).

Imperium Rzymskie

Starożytna Grecja miała też duży wpływ na Imperium Rzymskie. W społeczeństwie starożytnego Rzymu do roku 509 p.n.e. panował ustrój monarchiczny. Ostatnim królem był Tarkwiniusz Pyszny. Następnie ustrój monarchiczny, zastąpił ustrój republikański. Ekspansja Rzymu rozpoczyna się w roku 275 p.n.e., do roku 264 p.n.e.. Rzym podbija obszar całego Półwyspu Apenińskiego. Do najważniejszych wojen stoczonych przez legiony rzymskie należą wojny punickie (264 - 146 rok p.n.e.) z Kartaginą, w tym słynna przeprawa wojsk Hannibala przez góry i zwycięstwo w bitwie pod Zamą (202 p.n.e.) oraz wojny macedońskie (215-168 rok p.n.e.). Najsłynniejszym buntem, a zarazem

Polecamy również:

 • Pierwsze cywilizacje - gdzie powstały, jakie były, charakterystyka

  Pierwsze cywilizacje rozwinęły się na Bliskim Wschodzie, w dorzeczach rzek, które zapewniały w dużej mierze ich istnienie. Rzeki te wylewały nieregularnie i w sposób nieprzewidziany dla pierwszych ludzi, którzy zasiedlili tereny w dolnym biegu Eufratu – Mezopotamii. Więcej »

 • Sumerowie - historia, charakterystyka

  Sumerowie (sum. saĝ-ĝi6-ga, tłum. „czarnogłowi”) pojawili się w południowej części Mezopotamii w ok. III tysiącleciu przed Chrystusem. Nazwa ludu pochodzi od akadyjskiego wyrazu šumeru, co określa również obszar który zamieszkiwali. Więcej »

 • Starożytny Egipt - historia, charakterystyka

  W III tysiącleciu p.n.e. nad Nilem kształtowało się państwo Egipskie. Powstało między innymi jako skutek wylewów Nilu – potrzeba stworzenia sieci irygacyjnej wzdłuż brzegu rzeki. Ze względu na swoje położenie, sąsiedztwo pustyni wschodniej i zachodniej, Egipcjanie przez długi okres czasu żyli w... Więcej »

 • Starożytne Chiny - historia, ramy czasowe, charakterystyka

  Początki cywilizacji chińskiej datuje się na V tysiąclecie p.n.e. Podobnie jak w przypadku wielkich cywilizacji z Bliskiego Wchodu, społeczeństwo chińskie formowało się w dorzeczu rzeki - Huang He (Żółta Rzeka). Podczas obfitych opadów dochodziło do wylewów rzeki, co spowodowało budowę –... Więcej »

 • Starożytne Indie - historia, ramy czasowe, charakterystyka

  Najstarsza cywilizacja w Indiach pojawiła się w III tysiącleciu p.n.e.. Podobnie jak cywilizacje na Bliskich Wschodzie, Indie położone były nad ogromnymi rzekami – Indusem (cywilizacja doliny Indusu) i Gangesem, zapewniającymi byt osiadłym tam ludziom. O wysokim poziomie cywilizacji indyjskiej najlepiej... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 2 =