Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Starożytne Ateny - położenie, ludność, opis - strona 2

Ostatnio komentowane
Niesamowite hostingserwery.com
Linux • 2019-06-16 16:47:25
przydalo sie
jjoojo • 2019-06-13 14:46:18
Nie tyle rozwód co uznanie małżeństwa za nieważne dr Arletta Bolesta adwokat kości...
Arletta Bolesta • 2019-06-12 13:59:29
Abstrakcjonizm operuje abstrakcją! Zrezygnował, jak sam autor pisze, z wszelkiej figurat...
Anna • 2019-06-11 17:31:16
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Ateny, były impulsem do skodyfikowania prawa, którego dokonał jako pierwszy Drakon w 621 r. p.n.e. – tzw. Drakońskie prawo (stało się synonimem bardzo surowego prawa). Prawa wprowadzone przez Drakona nie rozwiązało wszystkich problemów oraz narastającego niezadowolenia społecznego. Dopiero jego następca Solon, który podczas swoich rządów (594 – 591 r. p.n.e.) wprowadził odpowiednie reformy – kasacja wszelkich długów oraz wykupienie z niewoli Ateńczyków. Jednak reformy Solona również nie przyniosły rozwiązania wszystkich problemów politycznych i społecznych. Dopiero po rządach Pizystrata i jego synów – obalenie tyrani, pod rządami kolejnego władcy Klejstenesa (508 – 507 r. p.n.e.), wprowadzono zmiany, który położyły podwaliny pod narodziny ateńskiej demokracji.

Starożytne Ateny – Od Związku Morskiego do Wojen Peloponeskich

Wcześniej wspomniany Związek Morski (powstał na przełomie 478 i 477 r. p.n.e.), w którym Ateny dominowały, dał im kontrolę nad basenem Morza Egejskiego. Uczyniło to z Aten najsilniejszym Greckim polis. Pod koniec lat trzydziestych V w. p.n.e., Ateny rozpoczęły działania wojenne, mające na celu zdobycie kontroli nad Przesmykiem Koryckim. Sukces ateńczyków

Polecamy również:

  • Starożytne Ateny - kształtowanie się demokracji ateńskiej

    Ustrój polityczny Aten ewoluował od monarchii – na czele z władcą królem, aż do pełnej formy demokracji w V w. p.n.e..Z biegiem czasu władza królów osłabiana na rzecz arystokracji, a władcy pozostały w zasadzie tylko funkcje religijne. Rządy przejęła w pełni arystokracja w raz z... Więcej »

  • Partenon - historia

    Wielka świątynia na cześć Ateny stanęła na Akropolu w 432 r. p.n.e., była budowana przez 15 lat. Miała być podziękowaniem dla patronki miasta za uratowanie Greków przed Persami.  Nazwa „Partenon” oznaczająca "pokój dziewic" odnosiła się początkowo do małego pomieszczenia, a sama... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 2 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');