Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Słowanie - pochodzenie, wygląd, historia - strona 3

Ostatnio komentowane
Mamy jedną, czy wiele pór roku? Zdanie "wylewy, siewy oraz zbiory odpowiadały współcz...
Gość • 2019-09-15 16:17:10
spoczko bardzo
Marco Polo • 2019-09-15 16:04:28
super
ilka • 2019-09-14 18:20:40
refsd
sd • 2019-09-14 10:11:39
Oskarżony o herezję i... ( brak odwagi u autora?)
hus • 2019-09-13 21:58:10
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

wyrabiano liczne narzędzia oraz broń.

System uprawy u średniowiecznych Słowian powodował częste zmiany miejsca osiedli ludzkich. Po porzuceniu wyjałowionej ziemi dochodziło do sytuacji gdzie przenoszono nieraz całą osadę.

Słowianie – Struktura polityczna

Z czasem grupy rodzin zmieniły się we wspólnotę terytorialną. W sytuacji zagrożenia czy też zajmowania nowych ziem, mieszkańcy danego obszaru łączyli się w większe organizmy plemienne.

Zachodzące zmiany doprowadziły do wytworzenia się grupy możnych, którzy ostatecznie zdominowali wiec plemienny, stanowiący początkowo najwyższy organ władzy. Z członków wiecu wyłaniano w okresie wojny wodza – księcia bądź wojewoda. Często takiej jednostce udawało się przedłużyć swoją władzę również w okresie pokoju i zjednoczyć przy tym znaczne tereny.

Przykładem takiego organizmu państwowego może być utworzone w toku walk z Awarami, w latach 622 – 625, Państwo Samona. Było to zarazem pierwsze państwo zachodniosłowiańskie, obejmujące swoim zasięgiem Morawy, Kotlinę Czeską, obszary nad Salą oraz górną Łabą.

Stopniowo formowały się również większe, zdecydowanie bardziej trwałe wspólnoty, w skład których wchodziły większe plemiona. Najczęściej dochodziło

Polecamy również:

  • Podział Słowian na grupy

    Olbrzymie tereny środkowej i wschodniej Europy, we wczesnym średniowieczu, zajmowali Słowianie zaliczający się do ludów indoeuropejskich. W V i VI w. plemiona słowiańskie opanowały obszary w dorzeczu rzek Wisły oraz Warty. Podczas wędrówki ludów, przypadających na I tysiąclecie naszej ery,... Więcej »

  • Ekspansja i osadnictwo Słowian

    Pierwsze obszary ekspansji plemion słowiańskich obejmowały ziemie na wschodzie po środkowy Dniepr. Ze względu na działalność Hunów na terenach czarnomorskich oraz tych położonych w kierunku południowym od Dunaju, zahamowało przemieszczanie się Słowian w stronę południową. Ekspansja słowiańska została... Więcej »

  • Podróże Ibrahima ibn Jakuba - Europa, Słowiańszczyzna, Praga, Miasto Kobiet

    Ibrahim ibn Jakub średniowieczny pisarz i podróżnik, który brał udział w misjach politycznych, wyprawach kupieckich i poselstwach, przemierzając Europę i opisując jej mieszkańców, krainy i państwa. Jego opisy stanowią dziś źródło wiedzy o wczesnym średniowieczu oraz fascynującą lekturę... Więcej »

Komentarze (2)
3 + 5 =
Komentarze
Edek • 2019-03-01 08:14:54
fajne
kate • 2015-11-19 18:37:00
Ciekawe