Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Okres międzywojenny - historia (w Europie, w Polsce) - strona 3

Ostatnio komentowane
Naprawdę swietne wytłumaczenie o co chodzi z energia kinetyczna wzgledem ukladu odniesie...
Tom02 • 2018-08-18 20:49:41
@ Zaraza, dziękuję za czujność i zwrócenie uwagi. Już jest poprawna data urodzin.
ADMIN • 2018-08-20 13:14:31
"Jezu Chry..."! Dawno już nie czytałem tak czerwonego, komuszego, wypaczonego opracowani...
Otwórz oczy • 2018-08-15 18:21:31
Według mnie bardzo przydatne dzięki temu tekstowi mniej więcej zrozumiałam jak dział...
Emilia • 2018-07-26 20:05:25
@Hasher To zależy już od tłumacza przekładu(Pisma zostały napisane w kilku językach ...
Hgfhfg • 2018-07-09 11:34:37
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

kolejny pogrążyła się w głębokiej destabilizacji. Trwający 4 lata kryzys znacząco podkopał autorytet rządzących, jak również umożliwił przejęcie władzy w Niemczech przez radykalną grupę narodowych socjalistów, z Adolfem Hitlerem na czele. Lata 1933 – 1939 to okres eskalacji napięcia w Europie, kiedy to większość polityków przeczuwała zbliżający się konflikt. Stąd też powolne formowanie się nowych sojuszy, Anglii, Francji i Polski z jednej strony, a Niemiec i Włoch z drugiej. Na horyzoncie coraz widoczniej majaczyło widmo rosnącego w siłę Związku Radzieckiego, którego przywódca, Józef Stalin, szykował się do poniesienia kolejnej fali rewolucji. Szerokim echem odbiła się w Europie wojna domowa w Hiszpanii (1936 – 1939), która stanowiła próbę sił dla wielu sił interwencyjnych. Wreszcie od roku 1937 widać coraz wyraźniejsze dążenie Niemiec do konfliktu, mającego zrewidować postanowienia traktatu wersalskiego. Początkowa polityka ustępstw wobec nazistów i pozwolenie na zajęcie Austrii i Czechosłowacji (1938) nie zapobiegła wybuchowi wojny, a jedynie go odwlekła. W końcu stało się jasne, że wojna jest nieunikniona. 1 września 1939 roku lokalny konflikt z Polską spowodował uruchomienie

Polecamy również:

 • Świat i Europa po I wojnie światowej

  Podpisany 28 czerwca 1919 roku traktat wersalski, jak również związane z nim utworzenie Ligii Narodów – pierwszej tego typu międzynarodowej organizacji spowodowało otwarcie nowego rozdziału w historii Europy. I wojna światowa przyniosła szereg zmian na arenie politycznej i społecznej w Europie i... Więcej »

 • Faszyzm we Włoszech - przyczyny (geneza), cechy, historia

  Przełom XIX i XX wieku jest w Europie okresem narodzin nowych form nacjonalizmu, znacznie różniących się od jego wcześniejszych odmian. Niekiedy nowoczesny nacjonalizm przyjmował formę idei połączenia wszystkich narodów wywodzących się z jednego pnia w jedno państwo (pangermanizm, panslawizm,... Więcej »

 • Związek Radziecki w latach 20. i 30. XX w.

  Toczona w latach 1918 – 1921 (według niektórych historyków 1917 – 1922) wojna domowa przeciwko siłom „białych” i interwentom z obcych państw zapewniła ostatecznie zwycięstwo frakcji bolszewickiej. Już wkrótce, 23.12.1922 roku Rosja została przekształcona w Związek... Więcej »

 • Wielki kryzys gospodarczy (1929) - przyczyny (geneza)

  Po zakończeniu I wojny światowej i przestawieniu produkcji z militarnej na cywilną rozpoczął się okres trwającego przez większość lat 20 względnego dobrobytu w Europie i na świecie. Gospodarka stopniowo wzrastała, odbudowując się po zniszczeniach wojennych, stopniowo łagodzono problem zdemobilizowanych... Więcej »

 • Dojście Hitlera do władzy - historia, kalendarium (przebieg)

  Adolf Hitler rozpoczynał swoją karierę polityczną jako mało znany działacz niszowej partii NSDAP. Po nieudanej próbie puczu w roku 1923 Hitler przesiedział kilka miesięcy w więzieniu, gdzie napisał ważne ideologicznie dzieło, które zostało wydane pod tytułem „Mein Kampf” („Moja... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 3 =