Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Nessebar - perła Bułgarii - strona 2

Ostatnio komentowane
Dzk
Serek • 2019-12-05 21:29:59
jd
jd • 2019-12-05 16:50:39
Komentarz nie został zapisany. Nie podano treści komentarza lub nazwy komentującego.Kom...
Komentarz nie został zapisany. Nie podano treści komentarza lub nazwy komentującego.Komentarz nie został zapisany. Nie podano tr • 2019-12-04 17:25:17
JD
Adam Psikutas • 2019-12-04 12:04:11
w tekście są poważne błędy merytoryczne
Damian • 2019-12-04 10:25:25
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

labirynty wąskich uliczek. Odległości między domami są tak małe, że w wielu miejscach niemal stykają się dachami. Od początku swego istnienia miasteczko pozostaje w niezmienionej formie ciesząc swym pięknem i kameralnym urokiem.

     W 72 r. p.n.e. zadomowili się w nim Rzymianie, którzy oczarowani jego pięknem nie zniszczyli go, ale nawet wybudowali wiele charakterystycznych dla sztuki rzymskiej budowli – kanalizację, łaźnie termalne. Ich pozostałości wciąż są widoczne na horyzoncie miasta.

     Po upadku Cesarstwa Rzymskiego miasto przejęło Cesarstwo Bizantyjskie. Wtedy właśnie miasto zmuszone było przyjąć chrześcijaństwo. Wybudowano również cerkwie, dzięki czemu miasto zwane jest dziś „miastem 40 cerkwi”. Przebudowano wtedy także mury miejskie.

     W 812 roku miasto zostało opanowane przez ludy Słowiańskie, które zmieniają jego nazwę na Nessebar. Jednak wkrótce tracą je na rzecz Bizancjum, a w 917 roku miasto przejmują Bułgarzy. Swój największy rozkwit miasto przeżyło za panowania cara Iwana Aleksandra. Z tego okresu pochodzą niemal wszystkie cerkwie prawosławne wybudowane w mieście. Stało się wtedy centralnym punktem na mapie europejskich szlaków handlowych, centrum kultury

Polecamy również:

 • Pierwsze cywilizacje - gdzie powstały, jakie były, charakterystyka

  Pierwsze cywilizacje rozwinęły się na Bliskim Wschodzie, w dorzeczach rzek, które zapewniały w dużej mierze ich istnienie. Rzeki te wylewały nieregularnie i w sposób nieprzewidziany dla pierwszych ludzi, którzy zasiedlili tereny w dolnym biegu Eufratu – Mezopotamii. Więcej »

 • Sumerowie - historia, charakterystyka

  Sumerowie (sum. saĝ-ĝi6-ga, tłum. „czarnogłowi”) pojawili się w południowej części Mezopotamii w ok. III tysiącleciu przed Chrystusem. Nazwa ludu pochodzi od akadyjskiego wyrazu šumeru, co określa również obszar który zamieszkiwali. Więcej »

 • Starożytny Egipt - historia, charakterystyka

  W III tysiącleciu p.n.e. nad Nilem kształtowało się państwo Egipskie. Powstało między innymi jako skutek wylewów Nilu – potrzeba stworzenia sieci irygacyjnej wzdłuż brzegu rzeki. Ze względu na swoje położenie, sąsiedztwo pustyni wschodniej i zachodniej, Egipcjanie przez długi okres czasu żyli w... Więcej »

 • Starożytne Chiny - historia, ramy czasowe, charakterystyka

  Początki cywilizacji chińskiej datuje się na V tysiąclecie p.n.e. Podobnie jak w przypadku wielkich cywilizacji z Bliskiego Wchodu, społeczeństwo chińskie formowało się w dorzeczu rzeki - Huang He (Żółta Rzeka). Podczas obfitych opadów dochodziło do wylewów rzeki, co spowodowało budowę –... Więcej »

 • Starożytne Indie - historia, ramy czasowe, charakterystyka

  Najstarsza cywilizacja w Indiach pojawiła się w III tysiącleciu p.n.e.. Podobnie jak cywilizacje na Bliskich Wschodzie, Indie położone były nad ogromnymi rzekami – Indusem (cywilizacja doliny Indusu) i Gangesem, zapewniającymi byt osiadłym tam ludziom. O wysokim poziomie cywilizacji indyjskiej najlepiej... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 1 =