Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Najważniejsze odkrycia i wynalazki XX w. - strona 2

Ostatnio komentowane
git
zboczony maciek • 2018-06-17 19:28:46
erl98ghurt;g
g"SMRp;b' • 2018-06-17 13:48:24
istnieją też możliwości zweryfikowania rozkładu alkoholu we krwi w sposób matematycz...
aśka • 2018-06-17 11:01:08
ok
andrzej duda • 2018-06-14 10:31:18
Unia w Krewie 1386? Od kiedy? Unia w Krewie to rok 1385.
jjj • 2018-06-14 05:18:25
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

środków pozyskiwania prądu.

Innymi wynalazkami związanymi pośrednio z wyścigiem zbrojeń pomiędzy mocarstwami są m.in. napęd odrzutowy samolotów (skonstruowany przez Niemców w 1939 roku i upowszechniony pod koniec wojny), czy rakietowy (pionierami w użyciu bojowym byli ponownie Niemcy, chociaż prymitywnych rakiet używano już w czasie I wojny światowej). Rozwój techniki lotniczej, połączony z coraz większą wiedzą na temat kosmosu doprowadził do rozpoczęcia tzw. wyścigu kosmicznego między ZSRR i USA, w czasie którego obie strony starały się wyprzedzić wroga w osiągnięciach naukowo-technicznych. W ten sposób na orbitę trafił pierwszy sztuczny satelita, pierwszy żywy organizm i pierwszy człowiek. Amerykanie dokonali lądowania na Księżycu (misja Apollo 11), wysłano sondy mające zbadać inne obszary Układu Słonecznego (m.in. słynne sondy Galileo). Wreszcie doszło do budowy stacji kosmicznych i zbudowania pierwszego teleskopu kosmicznego (Teleskop Hubble'a).

Postępy w medycynie znaczyło przede wszystkim odkrycie antybiotyków – substancji pozwalających na leczenie chorób, dotąd uznawanych za śmiertelne. Dokonano ogromnych sukcesów zarówno w dziedzinie farmacji, jak i chirurgii. Rozwinęła się znacznie

Polecamy również:

 • Bracia Wright - biografia, wynalazki

  Jednym z najstarszych ludzkich marzeń, obecnym niemal w każdej cywilizacji i kulturze na przestrzeni ostatnich kilku tysięcy lat, był sen o lataniu. Setki generacji ludzi marzyło o tym, że kiedyś człowiek będzie mógł podziwiać świat z góry, niczym ptaki. Wynalezienie w XVIII wieku balonów... Więcej »

 • Alexander Fleming - biografia, co odkrył

  Alexander Fleming urodził się 6 sierpnia 1881 roku w Lochfield na terenie Szkocji. Pochodził z wielodzietnej rodziny typowych szkockich gospodarzy, nie wyróżniając się na tle okolicy. Więcej »

 • Robert Oppenheimer - twórca bomby atomowej - biografia

  Odkrycie sekretu energii atomowej, jak również jej późniejsze zastosowanie w przemyśle i wojsku było zasługą prac szeregu naukowców, którzy na początku XX wieku zainteresowali się możliwościami danymi przez nowe odkrycia w fizyce. Prace nad energią atomową były prowadzone niezależnie od... Więcej »

 • Jurij Gagarin - biografia, dokonania

  Podczas trwania Zimnej Wojny obie główne strony konfliktu – ZSRR i USA – prowadziły w równej mierze działania militarne i polityczne, co i walkę prestiżową, mającą ukazać jeden blok jako lepiej rozwinięty, sprawniejszy i bardziej atrakcyjny niż przeciwnik. Jednym z głównych... Więcej »

 • Nikola Tesla - biografia, wynalazki

  Nikola  Tesla jest uważany za jednego z najgenialniejszych i najbardziej niezwykłych odkrywców i wynalazców XX wieku, a przy tym jest to osoba daleko mniej znana, niż jej największy rywal, jakim był Tomasz Edison. Nikola Tesla urodził się w  rodzinie prawosławnego duchownego,  w Smijan... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 1 =