Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Miasta-państwa greckie (Polis) - powstawanie, funkcja, najbardziej znane - strona 2

Ostatnio komentowane
19 maja została ścięta !
Pauline • 2019-08-22 06:47:17
Ma to swoje praktyczne konsekwencje w kościelnym procesie o nieważność małżeństwa ...
Arletta Bolesta • 2019-08-21 14:21:44
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

była Sparta (ok. 6000 km2), zaraz za nią uplasowały się Ateny (ok. 2400 km2). Na każde greckie polis składały się miasto właściwe oraz otaczające je tereny wiejskie, rozciągające się w promieniu kilku kilometrów.

Pod względem politycznym organizacja każdego Greckiego miasta – państwa, opierała się na zasadzie przyznawania obywatelstwa wszystkim wolno urodzonym mieszkańcom. Od ok. 750 roku p.n.e., kiedy to polis funkcjonowały w pełnej wykształconej postaci, aż do czasów panowania Rzymskiego Imperium – była to podstawowa forma organizacji społeczno – politycznej Starożytnej Grecji.

Najważniejszą instytucją każdego polis było Zgromadzenie Obywateli. Była to zarazem jedyna instytucja, którą posiadało każde Greckie miasto – państwo (w odróżnieniu od ustroju – każde polis posiadało inne). Na zebraniach ogółu obywateli debatowano i rozstrzygano sprawy dotyczące całej wspólnoty.

Najwięcej czasu mieszkańcy polis spędzali na agorze. Agora (gr. ἀγορά, dosł. miejsce zgromadzeń) stanowiła główny rynek – plac, każdego polis. To właśnie agora stanowiła centrum życia politycznego, religijnego, a czasem również handlowego danego miasta - państwa. We wczesnym etapie rozwoju polis, agorą nazywano samo zgromadzenie obywateli uprawnionych do głosowania.

Polecamy również:

  • Formy rządów i ustroje greckich polis

    W Starożytnej Grecji utworzone miasta – państwa (polis) stanowiły na tyle odrębne ośrodki społeczne, że w żadnym z nich nie występował identyczny ustrój społeczny. Cecha ta była niezmienna od ich powstania (od 8 w. p.n.e.), aż do podboju rzymskiego (początek III w. p.n.e.). Więcej »

Komentarze (0)
2 + 3 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');