Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Kultura starożytnego Rzymu - opracowanie, najważniejsze informacje - strona 2

aluzje do przyszłej wielkości Rzymu oraz słał pochlebstwa w stronę Augusta.

Mistrzem łacińskiej prozy był Cyceron – mówca i polityk. Studiowanie pism i mów, stało się podstawą edukacji retorycznej. Jego płytkie i mało oryginalne pisma, przez wieki stanowiły wiedzę świata zachodniego o myśli starożytnej. Jego prywatna korespondencja, jest obrazem życia prywatnego oraz politycznego elity rzymskiej u schyłku Republiki.

Kultura rzymska – Kultura duchowa

Najistotniejszą cechą duchowej kultury Cesarstwa, była jej dwujęzyczność. Wykształceni rzymianie władali greką równie dobrze jak łaciną.

Retoryka w epoce cesarstwa również święciła swoje triumfy. Mówcy nigdy wcześniej nie robili takich karier i majątków. Najsłynniejsi retorzy łacińscy i greccy byli nauczycielami synów cesarskich, zostawali konsulami, wchodzili do senatu. Ówczesna retoryka, oderwana była od swoich politycznych i sądowych korzeni, służyła przede wszystkich do występów publicznych, była czysto literacka. Propagowała ona model wyższego wykształcenia, jednak niebyło tam miejsca na nauki ścisłe jak matematyka, logika oraz inne nauki filozoficzne, co miało fatalny skutek na rozwoju nauki.

Przedstawicielem epoki pryncypatu

Zobacz również

 • Życie codzienne w starożytnym Rzymie - warunki życia, wykonywane zawody

  Rzymianie na co dzień wstawali bardzo wcześnie, było to głównie spowodowane słabym oświetleniem w Rzymie, nawet wśród najbogatszych obywateli. Pierwszą czynnością rzymianina było ubranie togi. Czynność ta na ogół zabierała najwięcej czasu, ze względu na jej skomplikowaną budowę.

  Więcej
 • Gladiatorzy i igrzyska w starożytnym Rzymie

  Walki gladiatorów na śmierć i życie, kojarzą się przed wszystkim z igrzyskami odbywającymi się w Koloseum. Jednak zanim doszło w ogóle do zbudowania pierwszych teatrów śmierci, walki gladiatorów miały już swoje wcześniejsze tradycje.

  Więcej
 • Filozofowie i filozofia starożytnego Rzymu - charakterystyka, przedstawiciele

  W imperium rzymskich przez większość okresu jego trwania silnie zaznaczyły się wpływy szkól hellenistycznych, w tym głównie stoicyzmu oraz epikureizmu. Oprócz tego rozwiał się również eklektyzm, którego głównym przedstawicielem był mówca i polityk rzymski Cyceron. Jego pisma filozoficzne ...

  Więcej
 • Katon Starszy, Katon Młodszy - życiorys, dzieła, dokonania

  Swoją karierę w starożytnym Rzymie rozpoczął jako szeregowiec walczący podczas II wojny punickiej. Niedługo po tym został prawdopodobnie trybunem wojskowym. Już jako oficer wojskowy brał udział w zwycięskiej dla Rzymu bitwie nad rzeką Metaurus w roku 207 p.n.e. przeciwko bratu Hannibala – Hazdrubalowi.

  Więcej
 • Pliniusz Starszy, Pliniusz Młodszy - życiorys, dzieła, dokonania

  Gaius Pilinus Secundus zwany również starszym (Maior), urodzony w roku 23 n.e. w Comun Novum w Południowej Italii (dzisiejsze Como we Włoszech). Należał do średnio zamożnego stanu ekwitów, który w ówczesnym czasie związany był głównie z wojskiem. W czasach panowania Cesarza Wespazjan (69 – 79 n.e.)...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 1 =
ola
2019-12-21 20:14:17
ne lubie cb
Ostatnio komentowane
ok
adfghjk • 2020-04-02 12:00:50
Lubicie mnie chociaż tutaj?
Dis • 2020-04-01 18:53:24
Nawet nawet
OlisiaSyb • 2020-04-01 17:33:11
fajnie
ls • 2020-04-01 13:17:22
Nie dokładnie o to mi chodziło ale przydatne. Pozdrawiam autora.
Mangle UwU • 2020-04-01 10:30:26