Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Kongres Wiedeński - przebieg obrad, uczestnicy, cele - strona 2

Ostatnio komentowane
Mit o Narcyzie można interpretować na wielu różnych poziomach. W najprostszym sensie s...
nikola • 2019-07-20 09:17:22
Bardzo fajne, proste wyprowadzenie wzoru.
Eto Demerzel • 2019-07-15 07:25:47
jest git
jakubas kok • 2019-07-08 10:19:33
przydałyby się jeszcze daty
j • 2019-06-27 15:49:28
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka p...
bergo • 2019-06-22 15:18:51
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

rewolucyjnym, napoleońskim i restaurowanej monarchii.

Obrady kongresu miały specyficzny charakter. Wieczorami zebrana szlachta bawiła się na wspaniałych balach i przyjęciach, podczas gdy rankami i w przerwach między zabawami załatwiano najważniejsze decyzje między politykami. Stąd też nazwa nadana tym obradom – Tańczący Kongres.

Władcy zgadzali się ogólnie w kwestii tego, że należy stworzyć nowy ład w Europie, maksymalnie jednak opierający się na zasadach legitymizmu (władza monarsza pochodzi od Boga i przez to nie może ona zostać zniesiona ani podważona), równowagi sił na kontynencie europejskim (doktryna ta stała się potem naczelnym celem brytyjskiej dyplomacji aż do połowy XX wieku) i restauracji monarchii. O ile jednak idee te były akceptowalne dla wszystkich zebranych, poszczególni władcy różnili się w ich interpretacji.

Wielkie kontrowersje budziła sprawa polska i powiązana z nią saksońska. Ambicje carskie zderzały się w tym miejscu z planami brytyjskimi do prewencyjnego ograniczenia siły rosyjskiej we wschodniej Europie. Ów punkt zapalny mało nie doprowadził do kolejnej wojny, tym razem między koalicjantami! Car Aleksander I starał się zawrzeć sojusz z Prusami, pozwalający na wystąpienie

Polecamy również:

 • Klemens von Metternich - biografia, działalność

  Klemens Lothar von Metternich-Winneburg urodził się 15.05.1773 roku w Koblencji. Pochodził z arystokratycznej niemieckiej rodziny o długich tradycjach. Studiował w Strasburgu, później zaś, po wybuchu rewolucji francuskiej, w Moguncji. Od roku 1797 pracował w austriackiej służbie dyplomatycznej, był w latach... Więcej »

 • Kongres Wiedeński - postanowienia, decyzje, znaczenie

  W czasie obrad Kongresu wiedeńskiego w latach 1814 - 1815 władcy Europy próbowali zadecydować o dalszych losach kontynentu i jego mieszkańców, usuwając porządki napoleońskie i tworząc nowy układ sił w Europie. W tym celu oparli się oni na trzech podstawowych zasadach. Pierwszą z nich była restauracja... Więcej »

 • Sprawa polska na Kongresie Wiedeńskim

  W czasie obrad Kongresu Wiedeńskiego jedną z najbardziej kontrowersyjnych i wzbudzających najwięcej dyskusji spraw była kwestia polska. W wyniku zaangażowania Polaków po stronie Napoleona w niemal całej Europie ich sprawa przestała być tylko domeną państw zaborczych, zdawano też sobie sprawę, że... Więcej »

 • Święte Przymierze - pojęcie, cele, postanowienia, uczestnicy

  Car Alekander I po zwycięstwie jego kraju nad Napoleonem głęboko wierzył w swoją dziejową misję. Niektóre osoby oskarżają go wręcz o popadanie w megalomanię i mistycyzm. Widząc siebie jako zbawcę Europy, to właśnie rosyjski władca wystąpił z propozycją utworzenia organizacji, mającej na celu stać na straży... Więcej »

Komentarze (1)
5 + 5 =
Komentarze
diz are • 2018-10-08 17:03:05
komentuje tekst >.>
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');