Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Kongres Wiedeński - postanowienia, decyzje, znaczenie - strona 2

Ostatnio komentowane
JA OGOLNIE EHM TAK OGOLNIE TO LUBIE JESC I WPI3RDALAC
MINECRAFT ZYCIEM • 2019-05-26 22:01:08
ł
g • 2019-05-26 15:48:42
hfdhfdhhdfhfdhfdhdfhhfdhfdhvhjkvfhjjkvfhfhdhkhvjfkhjvfhkvdkvhô
xd • 2019-05-26 15:53:02
WOS jest gowniany
Dru • 2019-05-26 10:53:45
Nic a tąd się nie dowiedziałam
Kalina • 2019-05-24 18:36:01
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

debatach uznano, że niemożliwe jest odbudowanie dawnych struktur Rzeszy, wobec tego Związek Reński przekształcono w Związek Niemiecki pod przewodnictwem Austrii. Austria zyskała kosztem Bawarii Tyrol i Salzburg. Dokonano znacznego uszczuplenia terytorialnego Saksonii, ziemie której przejęły Prusy. Otrzymały one też Pomorze Szwedzkie, Westfalię i Nadrenię. Mimo ubytków terytorialnych na wschodzie nadal były one najsilniejszym po Austrii państwem Związku. Zlikwidowano Wolne Miasto Gdańsk.

Księstwo Warszawskie zostało podzielone. Większa jego część została przekształcona w Królestwo Polskie, połączone unią personalną z Rosją, Wielkopolska powróciła pod władzę Prus jako Wielkie Księstwo Poznańskie, a Kraków stał się wolnym miastem.

Rosja otrzymała oprócz terenów Królestwa Polskiego Finlandię i Besarabię, a Wielka Brytania terytoria w południowej Afryce i szereg ważnych strategicznie wysp: Maltę, Helgoland, Mauritius, Cejlon i Wyspy Jońskie.

Nad utrwaleniem porządku pokongresowego miało czuwać powołane z inicjatywy cara Aleksandra I Święte Przymierze, zrzeszające władców europejskich. Warto nadmienić, że była to pierwsza tego typu organizacja międzynarodowa w historii.

Polecamy również:

 • Kongres Wiedeński - przebieg obrad, uczestnicy, cele

  Kongres wiedeński, zjazd delegatów państw europejskich, mający zadecydować o kształcie Europy po wojnach napoleońskich, nie miał oficjalnego rozpoczęcia i zakończenia obrad. Generalnie przyjmuje się, że za początek obrad można uznać wrzesień-październik 1814 roku, kiedy to do Wiednia przyjeżdżały delegacje i... Więcej »

 • Klemens von Metternich - biografia, działalność

  Klemens Lothar von Metternich-Winneburg urodził się 15.05.1773 roku w Koblencji. Pochodził z arystokratycznej niemieckiej rodziny o długich tradycjach. Studiował w Strasburgu, później zaś, po wybuchu rewolucji francuskiej, w Moguncji. Od roku 1797 pracował w austriackiej służbie dyplomatycznej, był w latach... Więcej »

 • Sprawa polska na Kongresie Wiedeńskim

  W czasie obrad Kongresu Wiedeńskiego jedną z najbardziej kontrowersyjnych i wzbudzających najwięcej dyskusji spraw była kwestia polska. W wyniku zaangażowania Polaków po stronie Napoleona w niemal całej Europie ich sprawa przestała być tylko domeną państw zaborczych, zdawano też sobie sprawę, że... Więcej »

 • Święte Przymierze - pojęcie, cele, postanowienia, uczestnicy

  Car Alekander I po zwycięstwie jego kraju nad Napoleonem głęboko wierzył w swoją dziejową misję. Niektóre osoby oskarżają go wręcz o popadanie w megalomanię i mistycyzm. Widząc siebie jako zbawcę Europy, to właśnie rosyjski władca wystąpił z propozycją utworzenia organizacji, mającej na celu stać na straży... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 2 =