Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Kazimierz II Sprawiedliwy - życiorys, przydomek, dokonania, dzielnica senioralna - strona 3

Ostatnio komentowane
19 maja została ścięta !
Pauline • 2019-08-22 06:47:17
Ma to swoje praktyczne konsekwencje w kościelnym procesie o nieważność małżeństwa ...
Arletta Bolesta • 2019-08-21 14:21:44
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

się wówczas dzielnice krakowska i sandomierska, a po śmierci księcia mazowieckiego Leszka również Mazowsze.

W czasie swojego panowania książę zwierzchni był szczególnie hojny w stosunku do instytucji Kościoła. Ufundował m. in. klasztor cysterski w Sulejowie, tworzył kolegiaty oraz nadawał dobra i ulgi klasztorom. Ponadto udało mu się wraz z ówczesnym biskupem krakowskim – Gedką, sprowadzić relikwie Świętego Floriana.

Natomiast najważniejszą sprawą dotycząca polityki zagranicznej była kwestia związana z księstwami ruskimi. W roku 1179 Kazimierz wydał swoją córkę za księcia Wsiewołoda Czermnego. Pochodził on z rodu, który właśnie opanowywał tron w Kijowie kosztem Monomachowiczów. Ci ostatni na skutek zawartych małżeństw byli silnie wiązani z braćmi Kazimierza.

Poza tym Kazimierz według niektórych podań, miał przejawiać duże zainteresowania kulturalne. Według relacji Wincentego Kadłubka, księcia interesowały rozmowy na tematy teologiczne oraz filozoficzne. Dodatkowo powyżej wspomniany kronikarz został zainspirowany przez Kazimierza do spisania dziejów polskich.

Polecamy również:

  • Wincenty Kadłubek - życiorys, kronika, dokonania

    Wincenty zwany Kadłubkiem - Mistrz Wincenty urodził się ok. 1150/1160 w Karwowie pod Opatowem, zmarł w 8 III/4 IV 1223 roku. Podjął studia w Bolonii i Paryżu, gdzie jako jeden z pierwszych Polaków uzyskał tytuł magistra –mistrza (dzisiejszy tytuł doktora). Pierwsza zmianka z jego tytułem mistrza,... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 2 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');