Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Jurij Gagarin - biografia, dokonania - strona 2

Ostatnio komentowane
Co to za trzykropki???!!!
Kamel • 2018-09-18 18:11:05
Wy Qnie
• 2018-09-18 13:07:35
Nein
Hitler • 2018-09-18 07:36:51
Super! Bardzo mnie to zainspirowało!
Filip • 2018-09-17 18:11:30
xd
xd • 2018-09-17 18:29:53
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

członek aeroklubu, później zaś jako pełnoprawny pilot. Od 1956 w strukturach wojskowych, latał na samolotach wojskowych, odrzutowych. Wtedy to też, w wyniku dobrych umiejętności i warunków fizycznych, został wytypowany do radzieckiego programu badań kosmicznych jako potencjalny astronauta.  Po kilku seriach prób zdecydowano, że to właśnie Gagarin jest odpowiednim kandydatem na "radzieckiego człowieka" w Kosmosie. Lot Gagarina odbył się 12.04.1961 roku

Okoliczności startu Gagarina są do dzisiaj owiane pewną tajemnicą, istnieją dosyć poważne przypuszczenia, że kilka dni przed startem Gagarina próbowano wysłać na orbitę zupełnie innego kosmonautę, jednakże doszło do śmiertelnego wypadku.Ostatecznie to Jurij Gagarin stał się pierwszym człowiekiem w kosmosie.

Kosmonauta bardzo prędko stał się sławny w swojej ojczyźnie i poza jej granicami, udzielając setek wywiadów i relacji o swoim czynie. Awansował również znacznie w wojsku, otrzymał również Order Lenina - ważne sowieckie odznaczenie.  Początkowo władze chciały trzymać go "w rezerwie", na wypadek lotu załogowego na Księżyc. Później zmieniono zdanie i Gagarin został narodowym bohaterem, żyjącym jednak pod kloszem, ograniczono mu do minimum

Polecamy również:

 • Bracia Wright - biografia, wynalazki

  Jednym z najstarszych ludzkich marzeń, obecnym niemal w każdej cywilizacji i kulturze na przestrzeni ostatnich kilku tysięcy lat, był sen o lataniu. Setki generacji ludzi marzyło o tym, że kiedyś człowiek będzie mógł podziwiać świat z góry, niczym ptaki. Wynalezienie w XVIII wieku balonów... Więcej »

 • Alexander Fleming - biografia, co odkrył

  Alexander Fleming urodził się 6 sierpnia 1881 roku w Lochfield na terenie Szkocji. Pochodził z wielodzietnej rodziny typowych szkockich gospodarzy, nie wyróżniając się na tle okolicy. Więcej »

 • Robert Oppenheimer - twórca bomby atomowej - biografia

  Odkrycie sekretu energii atomowej, jak również jej późniejsze zastosowanie w przemyśle i wojsku było zasługą prac szeregu naukowców, którzy na początku XX wieku zainteresowali się możliwościami danymi przez nowe odkrycia w fizyce. Prace nad energią atomową były prowadzone niezależnie od... Więcej »

 • Nikola Tesla - biografia, wynalazki

  Nikola  Tesla jest uważany za jednego z najgenialniejszych i najbardziej niezwykłych odkrywców i wynalazców XX wieku, a przy tym jest to osoba daleko mniej znana, niż jej największy rywal, jakim był Tomasz Edison. Nikola Tesla urodził się w  rodzinie prawosławnego duchownego,  w Smijan... Więcej »

 • Guglielmo Marconi – biografia i dokonania

  Guglielmo Marconi urodził się w 1874 roku w Bolonii. Pochodził z zamożnej rodziny; jego ojciec był właścicielem ziemskim, a matka była córką właścicieli wytwórni alkoholu w Dublinie. Wczesne dzieciństwo spędził w Anglii, później zaś uczył się w szkole we Włoszech. Więcej »

Komentarze (0)
2 + 2 =