Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Filozofowie i filozofia starożytnego Rzymu - charakterystyka, przedstawiciele - strona 2

Ostatnio komentowane
kjmol;potgyhuijhnukmlo.,lkmjyghtkojlipu
yhgtuijikju • 2019-05-22 09:03:16
jd
jd • 2019-05-21 20:57:57
jest git
siemaneczko • 2019-05-21 18:36:35
pomaga polecam
ggggooo • 2019-05-21 15:34:04
Dziękuję za pomoc!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
StelaMarisjoł • 2019-05-21 15:33:29
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

jest udziałem człowieka, który jest świadom rozumnego i koniecznego charakteru rzeczywistości. Człowiek ten identyfikując własną wolę z boską, a następnie w zgodzie z nią postępując osiąga szczęście w każdej sytuacji – jest ponad strachem, bólem oraz smutkiem – „stoicki spokój”.

Pomimo, że rzymianom ze starszych pokoleń odpowiadała bardzo filozofia stoicka, poprzez jej podkreślanie roli obywatela do państwa, to w okresie wojen domowych ideał filozofii epikurejskiej znalazł wielu zwolenników.

Według Epikura szczęście, to doznawanie przyjemności, pojmowanej jako spokój duszy i brak cierpień. Taki stan można były osiągnąć sprowadzając do minimum wszelkie niezbędne potrzeby w życiu ludzkim i ograniczenie ich ilości.

W starożytnym Rzymie zalety epikureizmu opiewał w swoich poematach Tytus Lukrecjusz Karus (95 – 55 p.n.e.). Jego słynny poemat „o naturze wszechrzeczy” (De rerum natura) przedstawił obraz filozofii, która miała ukazać znużonemu współczesnością człowiekowi, szczęśliwsze perspektywy bez strachu czy też smutku.

Innym kierunkiem filozoficznym, występującym głównie w okresie schyłku republiki, był eklektyzm. Był to system złożony z poglądów z innych szkół filozoficznych,

Polecamy również:

 • Życie codzienne w starożytnym Rzymie - warunki życia, wykonywane zawody

  Rzymianie na co dzień wstawali bardzo wcześnie, było to głównie spowodowane słabym oświetleniem w Rzymie, nawet wśród najbogatszych obywateli. Pierwszą czynnością rzymianina było ubranie togi. Czynność ta na ogół zabierała najwięcej czasu, ze względu na jej skomplikowaną budowę. Więcej »

 • Gladiatorzy i igrzyska w starożytnym Rzymie

  Walki gladiatorów na śmierć i życie, kojarzą się przed wszystkim z igrzyskami odbywającymi się w Koloseum. Jednak zanim doszło w ogóle do zbudowania pierwszych teatrów śmierci, walki gladiatorów miały już swoje wcześniejsze tradycje. Więcej »

 • Katon Starszy, Katon Młodszy - życiorys, dzieła, dokonania

  Swoją karierę w starożytnym Rzymie rozpoczął jako szeregowiec walczący podczas II wojny punickiej. Niedługo po tym został prawdopodobnie trybunem wojskowym. Już jako oficer wojskowy brał udział w zwycięskiej dla Rzymu bitwie nad rzeką Metaurus w roku 207 p.n.e. przeciwko bratu Hannibala – Hazdrubalowi. Więcej »

 • Pliniusz Starszy, Pliniusz Młodszy - życiorys, dzieła, dokonania

  Gaius Pilinus Secundus zwany również starszym (Maior), urodzony w roku 23 n.e. w Comun Novum w Południowej Italii (dzisiejsze Como we Włoszech). Należał do średnio zamożnego stanu ekwitów, który w ówczesnym czasie związany był głównie z wojskiem. W czasach panowania Cesarza... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 5 =