Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Elżbieta I - biografia, panowanie, osiągnięcia - strona 3

od papiestwa oraz zerwała przy tym stosunki z katolicką Hiszpanią. W kwestiach religii nowa władczyni wydała dwie decyzje, które miały zakończyć wszelkie spory i wątpliwości. Pierwszą decyzje stanowił tzw. Akt ujednolicenia – w Anglii wymagano od tej pory aby stosować tylko modlitewniki anglikańskie. Natomiast druga decyzja odnosiła się do tzw. Aktu zwierzchnictwa – monarcha jako najwyższy zwierzchnik kościoła w państwie.

W okresie swojego panowania, Elżbieta dążyła za wszelką cenę do podporządkowania Szkocji. W tym celu uwięziła, a następnie skazała na śmierć królową Szkocji – Marię Stuart. Ta ostatnia miała bowiem prawo do dziedziczenia tronu po Elżbiecie. Do jej uwięzienia przyczynił się również fakt, iż Maria była żarliwą katoliczką, a Elżbieta z drugiej strony fanatycznie wręcz nienawidziła katolików. Dodatkowo królowa Anglii chciała również rozbić sojusz francusko – szkocki, co ostatecznie udało jej się osiągnąć.

Z tych samych powodów Elżbieta popierała wszelkie działania anty – hiszpańskie w Europie. Ponieważ Hiszpania była wówczas potęgą morską, królowa Anglii wspierała m. in. korsarzy, którzy napadli na statki hiszpańskie, a ostatecznie doprowadziła do otwartej wojny.

Zobacz również

  • Pierwsze kolonie angielskie - początki brytyjskiego imperium kolonialnego

    Po wielkich odkryciach geograficznych i założeniu kolonii europejskich w drugiej połowie XVI wieku, świat został podzielony na dwie głównie strefy ekspansji – portugalskiej oraz hiszpańskiej. Układ ten jednak w żadnym stopniu nie oddawał sytuacji w ówczesnej Europie. Na starym kontynencie bowiem nowe agresywne kolonial...

    Więcej
  • Maria Stuart – biografia, mężowie

    Trzykrotnie wychodziła za mąż, ale żadnego z jej małżeństw nie można uznać za szczęśliwe. Poniosła porażkę także w życiu politycznym. 8 grudnia 1542 roku przyszła na świat Maria Stuart, królowa Szkotów skazana na śmierć przez swoją kuzynkę, monarchinię angielską - Elżbietę I.

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 1 =
Ostatnio komentowane
ok
adfghjk • 2020-04-02 12:00:50
Lubicie mnie chociaż tutaj?
Dis • 2020-04-01 18:53:24
Nawet nawet
OlisiaSyb • 2020-04-01 17:33:11
fajnie
ls • 2020-04-01 13:17:22
Nie dokładnie o to mi chodziło ale przydatne. Pozdrawiam autora.
Mangle UwU • 2020-04-01 10:30:26