Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Dynastia Tudorów w Anglii - strona 3

Ostatnio komentowane
aha
ktoś • 2019-05-19 15:39:47
sdlabe dostalam 4
twoj pies • 2019-05-19 15:24:17
mirmił nie jest łysy!
mateusz • 2019-05-18 16:54:30
Nt. kościelnego procesu o nieważność małżeństwa zapraszam również na mój blog, n...
Arletta Bolesta • 2019-05-18 09:02:36
KATNISS, NIE KETNIS. Jak można mylić imię głównej bohaterki?!
M • 2019-05-17 19:09:37
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

I Tudor. Była to pierwsza królowa angielska sprawująca rządy samodzielnie. W skutek prześladowań jakim poddawała w okresie swojego panowania protestantów, nadano jej przydomek – Krwawa.

W czasie swoich rządów dążyła przede wszystkim do przywrócenia dominującej pozycji w Anglii – Kościołowi katolickiemu. W chwili kiedy Maria miała poślubić następcę tronu hiszpańskiego – Filipa Habsburga – który był katolikiem, wybuchł bunt protestantów pod wodzą Thomasa Wyatta. Rebelia została jednak krwawo stłumiona.

Po tych wydarzeniach i ślubie z Habsburgiem, Maria przywróciła katolicyzm jako religie państwową. Następnie rozpoczęły się w Anglii prześladowania innowierców – na stosie miało zginąć około 300 protestantów. W roku 1558 Maria I Tudor umiera bezdzietnie, a na tron angielki zostaje wyniesiona jej przyrodnia siostra Elżbieta I – protestantka.

Elżbieta I – zwana również Wielką, panowała w latach 1553 – 1603. Była ostatnią przedstawicielką Rodu Tudorów na tronie angielskim. Okres jej rządów był czasem rozkwitu kraju, który wówczas przeszedł pierwsze znaczące przeobrażenia rewolucji przemysłowej. Ponadto wówczas Anglia stała się potęgą morską – pokonanie hiszpańskiej Wielkiej Armady i upadek Hiszpanii jako mocarstwa kolonialnego.

Poza tym czas jej panowania, to również czas renesansu angielskiego – powstały dzieła np. Wiliama Shakespeare`a. Dodatkowo Anglia stała się centrum kultury europejskiej. Nie bez powodu okres ten nazywany jest Złotym Wiekiem Anglii.

Polecamy również:

  • Henryk VIII - biografia, panowanie, osiągnięcia

    W epoce średniowiecza w Anglii kwestie sukcesji tronu nie opierały się tylko na dziedziczności. Inną metodę zastosował w toku wojny dwóch róż w Anglii – Henryk VII, który za sprawą podboju zdobył tron. Był on pierwszym królem z dynastii Tudorów, a swoją władzę ugruntował m.... Więcej »

  • Elżbieta I - biografia, panowanie, osiągnięcia

    21 kwietnia w roku 1509 na tronie Anglii zasiadł Henryk VIII. Sytuacja ta nastąpiła ze względu na chorobę, a następnie śmierć jego starszego brata Artura Tudora. Ten ostatni w celu zawiązania sojuszu z Hiszpanią ożenił się z Katarzyną Aragońską. W celu podtrzymania związku Anglii ze stroną hiszpańską, Henryk... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 5 =