Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Bolesław Śmiały - biografia, panowanie (najważniejsze wydarzenia) - strona 2

wraz z Mazowszem oraz Śląskiem. Ta ostatnia była obciążona trybutem na rzecz Czech.

Poza tym Bolesław dążył również do umocnienia pozycji swojego kraju na ówczesnej arenie międzynarodowej. W spadku po swoim ojcu otrzymał dwa sojusze – z Węgrami oraz Rusią. Problemem pozostawały kontakty z Czechami oraz cesarstwem. Od tego ostatniego Bolesław szukał uniezależnienia się, w celu uzyskania pełnej niezawisłości.
W czasie panowania Bolesław Śmiałego w Europie, trwał spór o inwestyturę – konflikt między cesarzem Henrykiem IV, a papieżem Grzegorzem VII. Polska oraz Węgry w sporze popierały papieża. Książę polski starał się w tej sytuacji zbudować blok państw antycesarskich. Przestał również płacić trybut Czechom, które były lennikiem cesarza – trybut ze Śląska.

W celu osiągnięcia swoich zamierzeń interweniował trzykrotnie na Węgrzech, co zaowocowało obsadzeniem na tamtejszym tronie władców mu przyjaznych. W roku 1060 królem Węgierskim zostaje Bela, kolejno w roku 1074 – Gejza oraz Władysław w roku 1077. Podobne działania władca polski podejmował na Rusi, gdzie od roku 1069 rządy objął jego kandydat – Izasław. Książę polski popierał również opozycję antycesarską w Niemczech –

Zobacz również

Losowe zadania

 • Pęcherz pławny

  Pęcherz pławny jest narządem charakterystycznym dla ryb i jest przystosowaniem do życia w toni wodnej.  Jaką rolę pełni w poruszaniu się ryb. Jakie trzy główne gazy wypełniają pęcherz pławny?

  0 Odpowiedz Więcej
 • Rodzaje układów przestrzennych średniowiecznych wsi

  Wymień i krótko scharakteryzuj typy układów przestrzennych średniowiecznych wsi na ziemiach polskich.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Cechy lancetnika

  Zaznacz, które zdanie jest fałszywe, a które prawdziwe: 1. Lancetnik ma symetrię dwuboczną i osiąga ok. 15-17 cm długości. P/F 2. Układ mięśniowy lancetnika zbudowany jest z miomerów przedzielonych mioseptami. P/F 3. Endostyl jest to wgłębienie w dolnej części gardzieli wyścielone nabłonkiem produkującym ślu...

  0 Odpowiedz Więcej
 • Nazwij jednostki miary

  Podaj standardowe jednostki, w których mierzy się w Polsce: A. temperaturę powietrza B. prędkośc wiatru C. wysokość bezwzględną D. głębokość jezior E. wielkość opadów atmosferycznych F. wielkość przepływu rzeki

  1 Odpowiedz Więcej
 • Charakterystyka grupy organizmów

  Jest to sztucznie wyodrębniona grupa organizmów eukariotycznych. Są zróżnicowane pod kątem budowy i fizjologii. Mogą być jedno- lub wielokomórkowe, samo- i cudzożywne. Większość z nich bytuje w środowisku wodnym. O jak grupę organizmów chodzi?

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 4 =
Ostatnio komentowane
xd
Zietek • 2020-05-24 19:38:02
gd
ggggg • 2020-05-24 19:09:29
seeeeex
twoja stara • 2020-05-24 18:30:30
ggg
ggg • 2020-05-24 18:26:50
big dick
bigus dickus • 2020-05-24 17:22:25