Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Współczesne zmiany klimatu na świecie - przyczyny, opis - strona 2

Ostatnio komentowane
Niesamowite hostingserwery.com
Linux • 2019-06-16 16:47:25
przydalo sie
jjoojo • 2019-06-13 14:46:18
Nie tyle rozwód co uznanie małżeństwa za nieważne dr Arletta Bolesta adwokat kości...
Arletta Bolesta • 2019-06-12 13:59:29
Abstrakcjonizm operuje abstrakcją! Zrezygnował, jak sam autor pisze, z wszelkiej figurat...
Anna • 2019-06-11 17:31:16
Właściciel:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

w atmosferze było mniej pary wodnej i efekt cieplarniany był słabszy niż w interglacjałach. Powstanie tarcz lodowych spowodowało też uwiezienie części wód wszechoceanu, którego poziom obniżył się o około 130 m w porównaniu z poziomem dzisiejszym.

W holocenie temperatura powietrza również na przemian rośnie i spada (oscyluje), z tym że takie okresy trwają krócej – klikaset lat. Zmiany te wpływały na warunki rozwoju cywilizacji ludzkiej. Pokazuje to przykład osadnictwa skandynawskiego na Grenlandii. Rozwinęło się w ciepłym okresie Średniowiecza (X-XII w.) i zanikło w XIV lub XV wieku na początku kolejnego chłodniejszego okresu nazywanego małą epoką lodową, która skończyła się w połowie XIX wieku.

Klimat Ziemi będzie ulegał zmianom także w przyszłości. W ostatnich 150 latach obserwujemy stały, chociaż powolny wzrost temperatury powietrza w skali globu. W XX wieku średnia temperatura powietrza przy powierzchni Ziemi wzrosła o ponad 0,7°C. Obserwujemy też zmiany wysokości opadów; wzrosły one w szerokościach równikowych i w północnej części strefy umiarkowanej na półkuli północnej, spadły w strefie podzwrotnikowej.
Większość klimatologów i innych badaczy wiąże te zmiany klimatu z intensyfikacją

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

  • Piętra klimatyczne - opis

    Piętrowość klimatyczna jest do pewnego stopnia odpowiednikiem strefowości klimatycznej w górach. Piętra klimatyczne leżą jedno nad drugim. Główną przyczyną piętrowości jest to, że wraz ze wzrostem wysokości bezwzględnej spada temperatura powietrza. Poza tym wraz ze wzrostem wysokości do pewnego... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 4 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');