Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Współczesne zmiany klimatu na świecie - przyczyny, opis - strona 2

Ostatnio komentowane
karol jest najlepszy
KAROL • 2019-04-15 11:54:08
Ciekawe
Roster • 2019-04-14 13:56:04
Chyba autorowi kontrkultura pomyliła się z kulturą alternatywną. Polecam się doinform...
K2376 • 2019-04-13 13:14:03
szkoda, że nie ma nic na temat ''Tędy i owędy''. :(
młoda_polonistka • 2019-04-13 13:09:56
pozdrawiam ósmoklasistów przed egzaminem xdd
pjoter • 2019-04-13 10:33:20
Właściciel:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

w atmosferze było mniej pary wodnej i efekt cieplarniany był słabszy niż w interglacjałach. Powstanie tarcz lodowych spowodowało też uwiezienie części wód wszechoceanu, którego poziom obniżył się o około 130 m w porównaniu z poziomem dzisiejszym.

W holocenie temperatura powietrza również na przemian rośnie i spada (oscyluje), z tym że takie okresy trwają krócej – klikaset lat. Zmiany te wpływały na warunki rozwoju cywilizacji ludzkiej. Pokazuje to przykład osadnictwa skandynawskiego na Grenlandii. Rozwinęło się w ciepłym okresie Średniowiecza (X-XII w.) i zanikło w XIV lub XV wieku na początku kolejnego chłodniejszego okresu nazywanego małą epoką lodową, która skończyła się w połowie XIX wieku.

Klimat Ziemi będzie ulegał zmianom także w przyszłości. W ostatnich 150 latach obserwujemy stały, chociaż powolny wzrost temperatury powietrza w skali globu. W XX wieku średnia temperatura powietrza przy powierzchni Ziemi wzrosła o ponad 0,7°C. Obserwujemy też zmiany wysokości opadów; wzrosły one w szerokościach równikowych i w północnej części strefy umiarkowanej na półkuli północnej, spadły w strefie podzwrotnikowej.
Większość klimatologów i innych badaczy wiąże te zmiany klimatu z intensyfikacją

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

  • Piętra klimatyczne - opis

    Piętrowość klimatyczna jest do pewnego stopnia odpowiednikiem strefowości klimatycznej w górach. Piętra klimatyczne leżą jedno nad drugim. Główną przyczyną piętrowości jest to, że wraz ze wzrostem wysokości bezwzględnej spada temperatura powietrza. Poza tym wraz ze wzrostem wysokości do pewnego... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 4 =