Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

System gospodarczy - definicja, rodzaje. Systemy gospodarcze na świecie - opis - strona 9

Ostatnio komentowane
fjhgxfhjyr97o7tretrtyrteert
35t • 2019-11-11 17:56:48
słabe
nick • 2019-11-11 16:38:46
do niczego. Kto to napisał ?
passat • 2019-11-11 13:32:12
nawet rozumiem , ale średnio haha
x.x.księżniczka.x.x • 2019-11-11 11:43:11
e e eluwina
eluwina • 2019-11-11 11:17:58
Właściciel:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

organizacje międzynarodowe zrzeszające państwa (Wspólnota Europejska, OPEC) i przedsiębiorstwa (np. klub londyński) przedsiębiorstwa krajowe i korporacje międzynarodowe.

Współcześnie w gospodarce światowej zaczyna zaznaczać się przewaga korporacji międzynarodowych (pożyczających kapitał lub inwestujących go w działalność wytwórczą i usługową w różnych krajach - inwestycje bezpośrednie) nad rządami państw. Ich suwerenność, czyli niezależność od interesów państw, na których terytorium prowadzą działalność i kierowanie się w decyzjach tylko rachunkiem ekonomicznym powodować może problemy gospodarcze poszczególnych krajów (związane np. z przenoszeniem działalności gospodarczej do innych – tańszych krajów lub problemami w zaciągnięciu kredytu, w sytuacji gdy sytuacja finansowa kraju jest źle oceniana przez tzw. międzynarodowe rynki finansowe). Na drugim biegunie znajdują się państwa nie uczestniczące wmiędzynarodowej wymianie gospodarczej. Są to państwa o gospodarce autarkicznej (samowystarczalnej). Tylko niektóre kraje ją stosowały lub były zmuszone stosować - np. państwa komunistyczne (zwłaszcza izolowany w okresie międzywojennym Związek Radziecki, czy Kuba, na którą USA nałożyła

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

 • Zasoby naturalne - rodzaje, źródła

  Zasoby naturalne lub przyrodnicze zasoby naturalne to wszystkie elementy środowiska przyrodniczego, które człowiek może wykorzystać dla swoich potrzeb. Są to zarówno organiczne, jak i nieorganiczne elementy środowiska. Więcej »

 • Rolnictwo na świecie - definicja, historia - geografia. Chów a hodowla - różnice

  Rolnictwo jest działem gospodarki, który zajmuje się wytwarzaniem żywności dla człowieka i zwierząt (wytwarzanie pasz) oraz produkcją surowców pochodzenia roślinnego i zwierzęcego dla przemysłu przetwórczego. Więcej »

 • Leśnictwo na świecie - geografia

  Leśnictwo jest jedną z gałęzi gospodarki narodowej. Zajmuje się ono:- wykorzystaniem lasów w celach gospodarczych,- ich ochroną,- pielęgnacjąi odnawianiem. Więcej »

 • Rybołówstwo na świecie - geografia

  Rybołówstwo jest gałęzią gospodarki narodowej należącą obok rolnictwa i leśnictwa do jej pierwszego sektora. Rybołówstwo jest jednak starsze od rolnictwa – stanowiło ono razem z łowiectwem i zbieractwem podstawę utrzymania społeczeństw ludzkich przed rewolucja neolityczną (rolniczą). Więcej »

 • Przemysł na świecie - geografia

  Przemysł jest jednym z działów gospodarki. Działalność przemysłowa polega na wydobywaniu lub pozyskiwaniu surowców (mineralnych, roślinnych i zwierzęcych) i ich przetwarzaniu na wyroby gotowe służące zaspokojeniu potrzeb ludzi (czasami jedne branże przemysłu wytwarzają produkty wykorzystywane przez... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 2 =