Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Rodzaje skał - skały osadowe - podział, przykłady - strona 2

Ostatnio komentowane
Niesamowite hostingserwery.com
Linux • 2019-06-16 16:47:25
przydalo sie
jjoojo • 2019-06-13 14:46:18
Nie tyle rozwód co uznanie małżeństwa za nieważne dr Arletta Bolesta adwokat kości...
Arletta Bolesta • 2019-06-12 13:59:29
Abstrakcjonizm operuje abstrakcją! Zrezygnował, jak sam autor pisze, z wszelkiej figurat...
Anna • 2019-06-11 17:31:16
Właściciel:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

skały luźne to gruz lub żwir, z których po diagenezie powstaje brekcja (kanciaste odłamki skalne wśród materiału drobnego) i zlepieńce (obtoczone odłamki skalne wśród materiału drobnego);

Piaskowiec w Kanionie Antylopy, Skały osadowe
Wnętrze czerwonego piaskowca w Kanionie Antylopy,
Arizona; autor: Moondigger (16.04.2005),
źródło: wikipedia.org

 

- skały pochodzenia organicznego, powstałe przez nagromadzenie szczątków organicznych, takie jak: niektóre wapienie (wapień rafowy, wapień muszlowy i in.), kreda (ze szkieletów kokolitów i otwornic), niektóre fosforyty (z kości i odchodów zwierząt), oraz węgle kopalne;
- skały pochodzenia chemicznego, powstałe przez wytrącenie się i krystalizację minerałów z roztworów wodnych, należą do nich: niektóre wapienie (np. trawertyn) i fosforyty, anhydryty i gipsy (złożone z siarczanu wapnia), sól kamienna (halit), sole potasowe i magnezowe;
- skały powstałe na skutek wietrzenia na miejscu, np. lateryt (złożony głównie z tlenków żelaza i glinu) lub boksyt (głównie wodorotlenek glinu).
Pośrednią skałą między skalami magmowymi a osadowymi są skały piroklastyczne, powstałe przez osadzenie w trakcie erupcji wulkanicznej materiału stałego wyrzuconego przez wulkan, przykład – tufy.

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

  • Minerały i ich właściwości

    Minerały to jednorodne chemicznie i fizycznie naturalne składniki skorupy ziemskiej o budowie krystalicznej. Minerały będące głównymi składnikami skały nazywamy minerałami skałotwórczymi. Te, które w skale występują w małej ilości nazywamy minerałami dodatkowymi. Więcej »

  • Rodzaje skał - skały magmowe - jak powstają, rodzaje, przykłady

    Skały magmowe powstały przez krystalizację magmy (roztopionej skały) pod powierzchnią ziemi lub przez zastygnięcie lawy na powierzchni ziemi. Wyróżnia się ponad 700 ich odmian. Więcej »

  • Rodzaje skał - skały przeobrażone - powstawanie, przykłady

    Skały metamorficzne albo inaczej przeobrażone są to skały powstałe ze skał magmowych lub osadowych (a czasem innych skał przeobrażonych) na skutek oddziaływania wysokiego ciśnienia i wysokiej temperatury oraz związanych z nimi procesów chemicznych. Metamorfizm powoduje zmiany składu mineralnego, a czasami... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 2 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');