Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Pozorny ruch sfery niebieskiej. Następstwo dnia i nocy - strona 2

Ostatnio komentowane
karol jest najlepszy
KAROL • 2019-04-15 11:54:08
Ciekawe
Roster • 2019-04-14 13:56:04
Chyba autorowi kontrkultura pomyliła się z kulturą alternatywną. Polecam się doinform...
K2376 • 2019-04-13 13:14:03
szkoda, że nie ma nic na temat ''Tędy i owędy''. :(
młoda_polonistka • 2019-04-13 13:09:56
pozdrawiam ósmoklasistów przed egzaminem xdd
pjoter • 2019-04-13 10:33:20
Właściciel:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

ciała niebieskiego nad horyzontem wzrasta aż do momentu jego górowania, a potem  zmniejsza się aż do zachodu tego ciała. Niektóre ciała położone blisko zenitu (np. Gwiazda Polarna) nie zachodzą. O innych zaś, np. o niewidocznych obecnie na nocnym niebie Europy gwiazdach tworzących gwiazdozbiór Krzyża Południa mówimy, że nie wschodzą.

Najjaśniejszym obiektem na sferze niebieskiej jest nasza gwiazda dzienna – Słońce. Na skutek ruchu obrotowego Ziemi obserwujemy pozorny (widomy) ruch dobowy Słońca na sferze niebieskiej. W trakcie tego ruchu Słońce wschodzi i zachodzi, czego efektem jest następstwo dnia i nocy. Dzień to część doby od wschodu do zachodu Słońca; Słońce znajduje się wtedy nad linią horyzontu. Jego położenie w momencie górowania wyznacza połowę dnia, a w szerokościach pozazwrotnikowych półkuli północnej wskazuje też południowy kierunek geograficzny. Czasami w języku potocznym pojęcia dzień i doba traktujemy zamiennie.

Gwiazdozbiory nieba północnego
Gwiazdozbiory nieba północnego (źródło: wikimedia.org)

 

Noc to część doby od zachodu do wschodu Słońca i kiedy znajduje się ono pod linią horyzontu. Jako części nocy możemy więc traktować zmierzch i świt. Zmierzch to okres, w którym Słońce zaszło już za horyzont, lecz jest niedaleko pod nim, skutkiem czego

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

  • Czas i strefy czasowe

    Rachuba czasu pozwalająca porządkować cykl aktywności życiowej człowieka oparta jest o zmianę położenia Słońca na sferze niebieskiej, będącą efektem ruchu obrotowego Ziemi. Podstawą rachuby czasu, którą posługujemy się w życiu codziennym jest więc średni czas słoneczny. Ruch obrotowy Ziemi definiuje... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 4 =