– jest jednym z większych i bardziej ludnych krajów europejskich. Nasze państwo położone jest w Europie Środkowej, co powoduje, że wiele elementów jej środowiska przyrodniczego ma cechy przejściowe (np. klimat umiarkowany ciepły przejściowy, położenie na styku głównych struktur geologicznych Europy). Z kolei brak barier komunikacyjnych od strony zachodniej i wschodniej decyduje o tranzytowym położeniu Polski między Europą Zachodnią i Wschodnią. Na tle Europy Polska jest krajem jeszcze bardziej nizinnym (ze średnią wysokością 173 m n.p.m. i najwyższym punktem na wysokości 2 499 m n.p.m. - szczyt Rysy). Od 1 maja 2004 roku Polska jest członkiem Wspólnoty Europejskiej.
Polska i Europa - geografia - strona 3
Polecamy również:
-
Położenie geograficzne Polski - skrajne punkty, cechy, konsekwencje - Geografia
Polska (pełna nazwa Rzeczpospolita Polska) położona jest w umiarkowanych szerokościach geograficznych, w Europie Środkowej, w przeważającej części swego terytorium w obrębie Niżu Środkowoeuropejskiego. Więcej »
-
Obszar i granice Polski - geografia
Powierzchnia Polski wg podziału administracyjnego wynosi 312 679 km2. Więcej »
-
Linia brzegowa Polski - jaka jest, długość
Linia brzegowa południowego Bałtyku w granicach naszego kraju jest słabo rozwinięta (jej rozczłonkowanie jest niewielkie). Więcej »
-
Aktualny podział administracyjny Polski - stolice województw, charakterystyka - Geografia
W podziale administracyjnym Rzeczpospolitej Polskiej wyróżniamy 3 rzędy jednostek terytorialnych: województwa, powiaty i gminy. Więcej »
-
Klimat Polski - charakterystyka
Polska leży w strefie klimatów umiarkowanie ciepłych; typ klimatu jest przejściowy pomiędzy klimatem oceanicznym na zachodzie a klimatem kontynentalnym na wschodzie. Więcej »