Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Kraje Azji Południowo-Wschodniej i in. - informacje, ludność, gospodarka - Geografia - strona 10

Ostatnio komentowane
Niesamowite hostingserwery.com
Linux • 2019-06-16 16:47:25
przydalo sie
jjoojo • 2019-06-13 14:46:18
Nie tyle rozwód co uznanie małżeństwa za nieważne dr Arletta Bolesta adwokat kości...
Arletta Bolesta • 2019-06-12 13:59:29
Abstrakcjonizm operuje abstrakcją! Zrezygnował, jak sam autor pisze, z wszelkiej figurat...
Anna • 2019-06-11 17:31:16
Właściciel:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

jest język malajski. Jest on też językiem urzędowym w Malezji, Brunei i Singapuru (jeden z czterech). Język malajski stał się też podstawą do stworzenia w 1928 roku języka Bahasa Indonesia (indonezyjskiego), języka urzędowego Indonezji od 1949 roku (używany przez >160 mln osób, ojczysty dla 23 mln osób). Inne języki malajsko-polinezyjskie o dużej liczbie użytkowników to:
- język jawajski (85 mln osób, zwłaszcza w środkowej i wschodniej części wyspy Jawa),
- język sundajski (ok. 27 mln osób), używany na zachodniej Jawie
i język madurski (ok. 15 mln osób), używany na wyspie Madura i wchodniej Jawie.
Wśród mniej popularnych języków malajsko-polinezyjskich są: język Bugisów z Sulawesi, języki Dajaków z wnętrza Borneo/Kalimantanu, czy język Czamów z Wietnamu i Kambodży - do XVII  w. posiadali oni własne państwa w dzisiejszym środkowym i południowym Wietnamie.
Na Filipinach, których ludność również posługuje się językami malajsko-polinezyjskimi, najliczniejsze grupy etniczne to: Tagalog (ok. 22 mln) na północnej wyspie Luzon oraz wyspach Palawan i Mindoro, Bisajczycy/Wisajczycy (>20 mln osób, najliczniejszy język cebuański) w części wyspy Mindanao i na mniejszych wyspach na północ od niej oraz

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

Komentarze (0)
1 + 2 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');