Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Budowa Układu Słonecznego - opis, geografia - strona 4

Ostatnio komentowane
git
zboczony maciek • 2018-06-17 19:28:46
erl98ghurt;g
g"SMRp;b' • 2018-06-17 13:48:24
istnieją też możliwości zweryfikowania rozkładu alkoholu we krwi w sposób matematycz...
aśka • 2018-06-17 11:01:08
ok
andrzej duda • 2018-06-14 10:31:18
Unia w Krewie 1386? Od kiedy? Unia w Krewie to rok 1385.
jjj • 2018-06-14 05:18:25
Właściciel:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Plutona. Odkryto je w 2003 i w 2005 roku.

Poza pasem Kuipera rozciąga się dysk rozproszony. Największy jego obiekt, planetę karłowatą Eris odkryto w 2005 roku. Jest ona niewiele mniejsza od Plutona, ma jednak większą masę od niego. Jej orbita jest silnie eliptyczna i zmienia się od 38,2 do 97,6 jednostek astronomicznych. Posiada księżyc – Dysnomię.

Kometa Hale’a-Boppa
Kometa Hale’a-Boppa

 

Dysk rozproszony jest prawdopodobnie źródłem większości komet krótkookresowych, o okresach obiegu wokół Słońca rzędu kilkudziesięciu lat. Komety długookresowe, o okresach obiegu wokół Słońca powyżej 200 lat  pochodzą prawdopodobnie z obłoku Oorta. Komety to małe ciała Układu Słonecznego, o średnicy do kilku kilometrów. Zbudowane są głównie z lodu. Ich orbity są silnie eliptyczne. Ich punkt najbliższy Słońca (peryhelium) znajduje się w okolicach orbit planet wewnętrznych, natomiast najdalszy od Słońca (aphelium) daleko za orbitą Plutona. Gdy kometa znajduje się blisko Słońca, lód z którego jest zbudowana zaczyna się ulatniać (sublimuje), tworząc widoczny z ziemi warkocz gazu i pyłu. Komety i planetoidy mogą zderzyć się z planetami. Dlatego traktowane są jako potencjalne zagrożenie życia na Ziemi i monitorowane np. przez amerykańską

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

 • Powstanie Układu Słonecznego - teoria, ewolucja

  Układ Słoneczny powstał z obłoku międzygwiazdowego o średnicy kilku lat świetlnych, będącego zagęszczeniem gazu (przede wszystkim wodoru i helu) i pyłu kosmicznego. Więcej »

 • Słońce - budowa, aktywność

  Słońce jest centralną gwiazdą w Układzie Słonecznym. Wokół niej krążą planety, planety karłowate i małe ciała Układu Słonecznego (w tym komety i planetoidy). Jest ono głównym źródłem energii docierającej do powierzchni Ziemi i innych ciał Układu Słonecznego, a zarazem najjaśniejszym obiektem na... Więcej »

 • Planety wewnętrzne - cechy (Merkury, Wenus, Ziemia i Mars)

  Merkury, Wenus, Ziemia i Mars – 4 wewnętrzne planety Układu Słonecznego – są planetami skalistymi. Składają się z minerałów o wysokich temperaturach topnienia: żelaza i niklu, które budują ich jądra oraz krzemianów tworzących płaszcz i skorupę. Ich gęstość jest więc duża. Więcej »

 • Planety zewnętrzne - cechy (Jowisz, Saturn, Uran, Neptun)

  Planety zewnętrzne nazywane są gazowymi olbrzymami. Jowisz i Saturn mają budulec podobny do Słońca, składają się w większości z wodoru i helu. Uran i Neptun zbudowane są głównie z lodu oraz zamarzniętego amoniaku i metanu, tak że niektórzy astronomowie zaliczają je do odrębnej kategorii planet –... Więcej »

 • Naturalne satelity (księżyce) planet Układu Słonecznego

  Księżyc (naturalny satelita) jest ciałem niebieskim obiegającym planetę, planetę karłowatą lub planetoidę. Stwierdzenie to jest pewnym uproszczeniem, gdyż  zarówno księżyce, jak i ciała z którymi są grawitacyjnie związane (np. planety), krążą wokół wspólnego centrum masy układu.... Więcej »

Komentarze (1)
2 + 1 =
Komentarze
Sfrustrowany ojciec • 2016-01-15 16:29:50
Dlaczego każdy dłuższy artykuł jest rozbity na podstrony (1,2,3…)? Bardzo źle się czyta coś takiego. To nie jest książka ograniczona przestrzenią, gdzie każda strona może zmieścić określoną liczbę znaków.