Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Budowa Układu Słonecznego - opis, geografia - strona 3

Ostatnio komentowane
git
zboczony maciek • 2018-06-17 19:28:46
erl98ghurt;g
g"SMRp;b' • 2018-06-17 13:48:24
istnieją też możliwości zweryfikowania rozkładu alkoholu we krwi w sposób matematycz...
aśka • 2018-06-17 11:01:08
ok
andrzej duda • 2018-06-14 10:31:18
Unia w Krewie 1386? Od kiedy? Unia w Krewie to rok 1385.
jjj • 2018-06-14 05:18:25
Właściciel:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

całego pasa planetoid.

Kolejny pas planetoid rozciąga się poza orbitą Neptuna w odległości około 30-50 jednostek astronomicznych od Słońca. Nazwano go pasem Kuipera. Rozpoznano w nim ponad 1000 obiektów, szacuje się jednak sa ich tam setki tysięcy. Łączna ich masa jest prawdopodobnie wiele razy mniejsza od masy ziemi. Największym z nich jest Pluton, leżący średnio w odległości 39 jednostek astronomicznych od Słońca. Jest największym obiektem pasa Kipera, o masie prawie 460 razy mniejszej od masy Ziemi. Jego orbita jest silnie eliptyczna, rozciąga się od 29,7 do 49,5 jednostek astronomicznych. Będąc najbliżej Słońca (w peryhelium) jest od niego bliżej niż Neptun. Czas obiegu wokół Słońca wynosi około 248 ziemskich lat. Pluton zbudowany jest przede wszystkim z lodu oraz niewielkich ilości skał. Jego największy Księżyc – Charon jest od niego tylko 7 razy lżejszy. Wskutek tego tworzą razem podwójną planetę karłowatą, krażąc wokół punktu leżącego w przestrzeni miedzy nimi. Wokół nich krążą 4 mniejsze księżyce. W pasie Kipera poza orbita Plutona znajdują się dwie inne planety karłowate – Haumea, o średnicy równej około połowy średnicy Plutona i Makemeke o średnicy równej około ¾ średnicy

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

 • Powstanie Układu Słonecznego - teoria, ewolucja

  Układ Słoneczny powstał z obłoku międzygwiazdowego o średnicy kilku lat świetlnych, będącego zagęszczeniem gazu (przede wszystkim wodoru i helu) i pyłu kosmicznego. Więcej »

 • Słońce - budowa, aktywność

  Słońce jest centralną gwiazdą w Układzie Słonecznym. Wokół niej krążą planety, planety karłowate i małe ciała Układu Słonecznego (w tym komety i planetoidy). Jest ono głównym źródłem energii docierającej do powierzchni Ziemi i innych ciał Układu Słonecznego, a zarazem najjaśniejszym obiektem na... Więcej »

 • Planety wewnętrzne - cechy (Merkury, Wenus, Ziemia i Mars)

  Merkury, Wenus, Ziemia i Mars – 4 wewnętrzne planety Układu Słonecznego – są planetami skalistymi. Składają się z minerałów o wysokich temperaturach topnienia: żelaza i niklu, które budują ich jądra oraz krzemianów tworzących płaszcz i skorupę. Ich gęstość jest więc duża. Więcej »

 • Planety zewnętrzne - cechy (Jowisz, Saturn, Uran, Neptun)

  Planety zewnętrzne nazywane są gazowymi olbrzymami. Jowisz i Saturn mają budulec podobny do Słońca, składają się w większości z wodoru i helu. Uran i Neptun zbudowane są głównie z lodu oraz zamarzniętego amoniaku i metanu, tak że niektórzy astronomowie zaliczają je do odrębnej kategorii planet –... Więcej »

 • Naturalne satelity (księżyce) planet Układu Słonecznego

  Księżyc (naturalny satelita) jest ciałem niebieskim obiegającym planetę, planetę karłowatą lub planetoidę. Stwierdzenie to jest pewnym uproszczeniem, gdyż  zarówno księżyce, jak i ciała z którymi są grawitacyjnie związane (np. planety), krążą wokół wspólnego centrum masy układu.... Więcej »

Komentarze (1)
3 + 4 =
Komentarze
Sfrustrowany ojciec • 2016-01-15 16:29:50
Dlaczego każdy dłuższy artykuł jest rozbity na podstrony (1,2,3…)? Bardzo źle się czyta coś takiego. To nie jest książka ograniczona przestrzenią, gdzie każda strona może zmieścić określoną liczbę znaków.