Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Błędy grube i systematyczne

Ostatnio komentowane
karol jest najlepszy
KAROL • 2019-04-15 11:54:08
Ciekawe
Roster • 2019-04-14 13:56:04
Chyba autorowi kontrkultura pomyliła się z kulturą alternatywną. Polecam się doinform...
K2376 • 2019-04-13 13:14:03
szkoda, że nie ma nic na temat ''Tędy i owędy''. :(
młoda_polonistka • 2019-04-13 13:09:56
pozdrawiam ósmoklasistów przed egzaminem xdd
pjoter • 2019-04-13 10:33:20
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Błąd pomiaru jest to różnica między wynikiem pomiaru, a wartością uzyskaną danej wielkości. Wyróżniamy błędy:

- grube – powstają w wyniku błędu obserwatora, np. błąd odczytu lub w wyniku nieprawidłowych warunków pomiaru, np. źle dobrana metoda pomiaru, wstrząsy podczas pomiaru,

- systematyczne – w kolejnych pomiarach błąd pomiaru jest stały lub zmienia się w oczekiwany sposób, występuje w przypadku wadliwego urządzenia pomiarowego lub niepoprawnie dobranej metody. Przykładem jest błąd wskazania urządzenia pomiarowego. Błędy te uwzględnia się, stosując poprawkę do wyniku.

- przypadkowe – w kolejnych pomiarach błąd pomiaru zmienia się w nieprzewidywalny sposób. Na jego powstawanie może mieć wpływ np. otoczenie – zmiany temperatury, ruchy powietrza.

- w punkcie kontrolnym – jest to błąd pomiaru spowodowany przez urządzenie pomiarowe lub układ pomiarowy przy określonej wartości mierzonej wielkości. Przykładem są błędy powstałe podczas wzorcowania urządzenia pomiarowego w danych punktach. Błąd ten eliminuje się sprawdzając okresowo urządzenie pomiarowe z określonym wzorcem roboczym, który również dotyczy błędu w punkcie kontrolnym.

- w zerze – jest to błąd pomiaru w punkcie kontrolnym. Błąd ten powstaje, gdy zmierzona wartość wynosi zero w tym punkcie.

Polecamy również:

 • Fizyka kwantowa

  Fizyka kwantowa jest obecnie fundamentalną teorią zjawisk zachodzących w skalach molekularnej, atomowej i jądrowej. Okazuje się bowiem, że prawa fizyki klasycznej, które doskonale działają podczas opisu zjawisk zachodzących w skali makroskopowej, zupełnie nie sprawdzają się przy badaniu mikroświata. Więcej »

 • Fizyka jądrowa

  Fizyka jądrowa jest dziedziną fizyki współczesnej, która zajmuje się badaniem: ogólnych właściwości jąder atomowych, ich oddziaływań z innymi cząstkami oraz przemian, które zachodzącą w ich wnętrzu. Więcej »

 • Cząstki elementarne

  Cząstki elementarne, zwane również fundamentalnymi, są tworami nie posiadającymi żadnej wewnętrznej struktury. W myśl przytoczonej definicji są to obiekty, których nie da się już podzielić na mniejsze elementy. Są to więc cząstki będące podstawowym budulcem materii. Więcej »

 • Zasada zachowania liczby nukleonów, zasada zachowania energii w reakcjach jądrowych

  Podczas reakcji jądrowych, czyli przemian jąder atomowych w jądro innego pierwiastka w wyniku bombardowania cząstkami. Więcej »

Komentarze (0)
5 + 2 =