Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Widmo ciągłe, widmo dyskretne, widmo pasmowe

Ostatnio komentowane
karol jest najlepszy
KAROL • 2019-04-15 11:54:08
Ciekawe
Roster • 2019-04-14 13:56:04
Chyba autorowi kontrkultura pomyliła się z kulturą alternatywną. Polecam się doinform...
K2376 • 2019-04-13 13:14:03
szkoda, że nie ma nic na temat ''Tędy i owędy''. :(
młoda_polonistka • 2019-04-13 13:09:56
pozdrawiam ósmoklasistów przed egzaminem xdd
pjoter • 2019-04-13 10:33:20
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Widmo spektroskopowe jest to obraz promieniowania składającego się na poszczególne długości fal, energie lub częstotliwości. Widmo uzyskane w wyniku emisji promieniowania przez badaną próbkę dostarcza wielu informacji o niej.

Ze względu na wygląd widma, dzielimy je na:

- widmo ciągłe – jest to widmo o składowych występujących w sposób ciągły wzdłuż skali częstotliwości. Widma ciągłe emitowane są przez ciecze oraz ciała stałe.

widmo ciągłe

- Widmo dyskretne (liniowe) – jest to widmo składające się z oddzielonych linii widmowych. Widma te są emitowane głownie przez atomy w stanie gazowym (widmo atomowe). Układ linii widmowych jest charakterystyczny dla danego pierwiastka i zależy od układu poziomów energetycznych elektronów w atomie.

widmo dyskretne

- Widmo pasmowe – przypadek pośredni między widmem dyskretnym a ciągłym. Widmo emisyjne lub absorpcyjne, które można zaobserwować głównie dla gazowych związków chemicznych (widmo cząsteczkowe). Pasma powstają w wyniku zlewania się kolejnych linii pochodzących od sąsiadujących ze sobą poziomów energetycznych rotacyjno – oscylacyjnych.

widmo pasmowe

 

Polecamy również:

 • Ruch harmoniczny

  Ruch harmoniczny to ruch odbywający się w wyniku działania siły, która jest liniową funkcją wychylenia i jest do niego przeciwnie skierowana. Ruch ten powtarza się w regularnych odstępach czasu i jest opisywany przez funkcję sinus zależną od czasu. Więcej »

 • Fale mechaniczne – charakterystyka i rodzaje fal mechanicznych

  Cechą charakterystyczną fal mechanicznych jest to, że potrzebują one sprężystego ośrodka (np. powietrza, wody, stali) by móc się rozchodzić. Więcej »

 • Fale dźwiękowe – akustyka

  Fale dźwiękowe są podłużnymi falami mechanicznymi, których rozchodzenie związane jest lokalnymi zagęszczeniami i rozrzedzeniami sprężystego ośrodka, w którym się rozchodzą, a więc są one wynikiem miejscowych zmian ciśnienia ośrodka. Więcej »

 • Mikroskop elektronowy

  Mikroskop elektronowy jest to mikroskop, który do obrazowania wykorzystuje wiązkę elektronów przyspieszanych do dużych prędkości. Pierwszy mikroskop elektronowy skonstruowali w 1931 roku w Berlinie Ernst Rusk i Maks Knoll. Więcej »

 • Elektronowolt

  Elektronowolt (eV) jest to jednostka energii stosowana w wielu dziedzinach fizyki, głównie w fizyce cząstek elementarnych do określania mas cząstek i kwazicząstek, ponieważ energie uzyskiwane w zderzeniach cząstek są bardzo małe. Jednostka ta nie należy do układu SI. Więcej »

Komentarze (0)
1 + 5 =