Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Izotop

Ostatnio komentowane
karol jest najlepszy
KAROL • 2019-04-15 11:54:08
Ciekawe
Roster • 2019-04-14 13:56:04
Chyba autorowi kontrkultura pomyliła się z kulturą alternatywną. Polecam się doinform...
K2376 • 2019-04-13 13:14:03
szkoda, że nie ma nic na temat ''Tędy i owędy''. :(
młoda_polonistka • 2019-04-13 13:09:56
pozdrawiam ósmoklasistów przed egzaminem xdd
pjoter • 2019-04-13 10:33:20
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Izotopy są to różne postacie atomów tego samego pierwiastka chemicznego, różniące się między sobą liczbą neutronów w jądrze. Izotopy tego samego pierwiastka mają różną liczbę masową (łączną liczbę protonów i neutronów w jądrze), ale taką samą liczbę atomową (liczbę protonów w jądrze). Pierwiastki mogą mieć kilka lub kilkanaście izotopów.

Izotopy tego samego pierwiastka mają przeważnie podobne własności fizyczne i chemiczne. Różnice mas atomowych izotopów powodują występowanie niewielkich różnic w reaktywności izotopów, co wpływa na szybkość przebiegu reakcji, w których uczestniczą.

Ze względu na stabilność izotopy dzieli się na:

- trwałe – czyli takie, które nie ulegają samoistnej przemianie na izotopy tego samego lub innego pierwiastka,

- nietrwałe (izotopy promieniotwórcze) – czyli takie, które ulegają samoistnej przemianie na inne izotopy.

Przykład:

Wodór posiada 3 naturalne izotopy:

- 1H – prot – posiada jeden proton, nie posiada neutronów, trwały,

- 2H – deuter – posiada jeden proton i jeden neutron, trwały,

- 3H – tryt – posiada jeden proton i dwa neutrony, nietrwały.

Polecamy również:

 • Ruch harmoniczny

  Ruch harmoniczny to ruch odbywający się w wyniku działania siły, która jest liniową funkcją wychylenia i jest do niego przeciwnie skierowana. Ruch ten powtarza się w regularnych odstępach czasu i jest opisywany przez funkcję sinus zależną od czasu. Więcej »

 • Fale mechaniczne – charakterystyka i rodzaje fal mechanicznych

  Cechą charakterystyczną fal mechanicznych jest to, że potrzebują one sprężystego ośrodka (np. powietrza, wody, stali) by móc się rozchodzić. Więcej »

 • Fale dźwiękowe – akustyka

  Fale dźwiękowe są podłużnymi falami mechanicznymi, których rozchodzenie związane jest lokalnymi zagęszczeniami i rozrzedzeniami sprężystego ośrodka, w którym się rozchodzą, a więc są one wynikiem miejscowych zmian ciśnienia ośrodka. Więcej »

 • Mikroskop elektronowy

  Mikroskop elektronowy jest to mikroskop, który do obrazowania wykorzystuje wiązkę elektronów przyspieszanych do dużych prędkości. Pierwszy mikroskop elektronowy skonstruowali w 1931 roku w Berlinie Ernst Rusk i Maks Knoll. Więcej »

 • Elektronowolt

  Elektronowolt (eV) jest to jednostka energii stosowana w wielu dziedzinach fizyki, głównie w fizyce cząstek elementarnych do określania mas cząstek i kwazicząstek, ponieważ energie uzyskiwane w zderzeniach cząstek są bardzo małe. Jednostka ta nie należy do układu SI. Więcej »

Komentarze (0)
1 + 5 =