Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Dyspersja

Ostatnio komentowane
karol jest najlepszy
KAROL • 2019-04-15 11:54:08
Ciekawe
Roster • 2019-04-14 13:56:04
Chyba autorowi kontrkultura pomyliła się z kulturą alternatywną. Polecam się doinform...
K2376 • 2019-04-13 13:14:03
szkoda, że nie ma nic na temat ''Tędy i owędy''. :(
młoda_polonistka • 2019-04-13 13:09:56
pozdrawiam ósmoklasistów przed egzaminem xdd
pjoter • 2019-04-13 10:33:20
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

W optyce dyspersja jest zależnością współczynnika załamania danego ośrodka od częstotliwości fali świetlnej. Podczas padania wiązki świetlnej o różnych długościach fali, czyli różnych barwach, na granicę dwóch ośrodków pod kątem różnym od zera ulega ona załamaniu pod różnymi kątami. Zjawisko to można zaobserwować podczas padania światła białego na pryzmat.

 

Współczynnik załamania światła zależy od prędkości rozchodzenia się fali w danym ośrodku. Zależność współczynnika załamania światła od długości fali świetlnej nazywa się współczynnikiem dyspersji. Jest on ważnym parametrem opisującym właściwości minerałów, ponieważ minerały wykazujące dużą dyspersję mienią się różnymi barwami. Wynika to ze zjawiska rozszczepienia światła białego.

 

Zjawisko rozszczepienia światła wykorzystywane jest w spektroskopach optycznych do pomiaru natężenia promieniowania dla fal o różnej ich długości. Dyspersja może powodować wady obrazu – aberracje chromatyczne, powodujące powstawanie kolorowej otoczki wokół jasnych części na ciemnym tle.

Polecamy również:

 • Optyka geometryczna

  Optyka geometryczna jest działem fizyki zajmującym się tymi zjawiskami, które można wytłumaczyć w oparciu o prawa odbicia i załamania światła. Więcej »

 • Optyka falowa

  Optyka falowa jest dziedziną fizyki, obejmującą zjawiska związane ze światłem, które można wyjaśnić jedynie w oparciu o falową teorię światła. Więcej »

 • Optyka kwantowa

  Optyka kwantowa jest dziedziną fizyki, zajmującą się zjawiskami związanymi ze  światłem, których nie można wytłumaczyć w oparciu o teorię falową (np. zjawisko fotoelektryczne, czy efekt Comptona). Więcej »

 • Lupa

  Lupa jest przyrządem optycznym służącym do obserwowania przedmiotów o niewielkich rozmiarach. Więcej »

 • Wyświetlacze LCD

  Wyświetlacz LCD (ciekłokrystaliczny) jest urządzeniem wykorzystującym zjawisko zmiany polaryzacji światła w wyniku zmian orientacji cząsteczek ciekłego kryształu na skutek przyłożonego pola elektrycznego do wyświetlania obrazu. Więcej »

Komentarze (0)
1 + 5 =