Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Zasada zachowania liczby nukleonów, zasada zachowania energii w reakcjach jądrowych

Ostatnio komentowane
karol jest najlepszy
KAROL • 2019-04-15 11:54:08
Ciekawe
Roster • 2019-04-14 13:56:04
Chyba autorowi kontrkultura pomyliła się z kulturą alternatywną. Polecam się doinform...
K2376 • 2019-04-13 13:14:03
szkoda, że nie ma nic na temat ''Tędy i owędy''. :(
młoda_polonistka • 2019-04-13 13:09:56
pozdrawiam ósmoklasistów przed egzaminem xdd
pjoter • 2019-04-13 10:33:20
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Podczas reakcji jądrowych, czyli przemian jąder atomowych w jądro innego pierwiastka w wyniku bombardowania cząstkami, np. neutronami, protonami, cząstkami alfa, wysokoenergetycznymi fotonami, muszą być zachowane:

1. zasada zachowania liczby nukleonów – we wszystkich reakcjach jądrowych liczba nukleonów jest taka sama, tzn. liczba protonów i neutronów musi być taka sama przed reakcją, jak i po przemianie jądrowej,

2. zasada zachowania ładunku – w izolowanym układzie ciał całkowity ładunek elektryczny ładunków dodatnich i ujemnych, nie zmienia się,

3. zasada zachowania pędu – w izolowanym układzie suma wektorowa pędów wszystkich ciał jest stała,

4. zasada zachowania energii – w izolowanym układzie suma wszystkich rodzajów energii układu nie zmienia się w czasie.

Polecamy również:

 • Fizyka kwantowa

  Fizyka kwantowa jest obecnie fundamentalną teorią zjawisk zachodzących w skalach molekularnej, atomowej i jądrowej. Okazuje się bowiem, że prawa fizyki klasycznej, które doskonale działają podczas opisu zjawisk zachodzących w skali makroskopowej, zupełnie nie sprawdzają się przy badaniu mikroświata. Więcej »

 • Fizyka jądrowa

  Fizyka jądrowa jest dziedziną fizyki współczesnej, która zajmuje się badaniem: ogólnych właściwości jąder atomowych, ich oddziaływań z innymi cząstkami oraz przemian, które zachodzącą w ich wnętrzu. Więcej »

 • Cząstki elementarne

  Cząstki elementarne, zwane również fundamentalnymi, są tworami nie posiadającymi żadnej wewnętrznej struktury. W myśl przytoczonej definicji są to obiekty, których nie da się już podzielić na mniejsze elementy. Są to więc cząstki będące podstawowym budulcem materii. Więcej »

 • Błędy grube i systematyczne

  Błąd pomiaru jest to różnica między wynikiem pomiaru, a wartością uzyskaną danej wielkości. Więcej »

Komentarze (0)
3 + 3 =