Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Tlenki azotu – wzory, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie - strona 3

Ostatnio komentowane
Mit o Narcyzie można interpretować na wielu różnych poziomach. W najprostszym sensie s...
nikola • 2019-07-20 09:17:22
Bardzo fajne, proste wyprowadzenie wzoru.
Eto Demerzel • 2019-07-15 07:25:47
jest git
jakubas kok • 2019-07-08 10:19:33
przydałyby się jeszcze daty
j • 2019-06-27 15:49:28
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka p...
bergo • 2019-06-22 15:18:51
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

na ziemię w postaci deszczu o niskim pH.

Głównym źródłem tlenków azotu w atmosferze jest spalanie paliw kopalnych w powietrzu w silnikach samochodowych i instalacjach przemysłowych. Tlenek azotu(II) powstaje wskutek reakcji azotu z tlenem w wysokiej temperaturze, która zachodzi równolegle do spalania. Dalej, NO ulega utlenianiu do wyższych tlenków azotu, aż do tlenku azotu(V), z którego może powstawać kwas azotowy(V).

Ze względu na niekorzystny wpływ tlenków azotu na środowisko, ich emisja z samochodów oraz instalacji przemysłowych jest ograniczana przy pomocy szeregu rozwiązań technologicznych. Większość tych rozwiązań opiera się na katalitycznym rozkładzie tlenków azotu do wolnego azotu i tlenu, np. katalizator samochodowy. Innym rozwiązaniem stosowanym zarówno w motoryzacji jak i w przemyśle jest redukcja tlenków azotu za pomocą amoniaku. W przemyśle – na tej zasadzie opiera się proces proces DeNOx (ang. Destruction of NO_x), oprócz amoniaku, do redukcji tlenków azotu używa się również wodnego roztworu mocznika, technologia wykorzystująca taki roztwór stosowana jest w motoryzacji nosi nazwę AdBlue™.

Polecamy również:

  • Amoniak i pochodne amoniaku

    Amoniak (nazwa systematyczna azan) to związek azotu z wodorem o wzorze sumarycznym , w którym azot występuje na -III stopniu utlenienia. Amoniak w temperaturze pokojowej jest bezbarwnym gazem o charakterystycznym ostrym zapachu. Gazowy amoniak jest żrący, ma charakter zasadowy i bardzo dobrze rozpuszcza się... Więcej »

  • Obieg azotu w przyrodzie

    Głównym źródłem azotu w przyrodzie jest cząsteczkowy azot w atmosferze Ziemi. Azot jest przyswajany przez bakterie azotowe (diazotroficzne), które przy pomocy enzymu nitrogenazy, przekształcają go w amoniak. Amoniak szybko ulega przemianie w sole amonowe, które mogą być przyswajane przez... Więcej »

Komentarze (2)
4 + 5 =
Komentarze
Hati • 2019-06-09 20:37:38
Huh, nie dą się edytować. To N2O5 jest ciałem stałym (pomyliłam cyferkę), natomiast N2O3 jest w fazie ciekłej. Są to bardzo nietrwałe termicznie tlenki.
Hati • 2019-06-09 20:35:27
N2O3 jest raczej ciałem stałym w warunkach normalnych, a także tlenki azotu nie są tylko kwasami. Każdy z tych tlenków może zareagować jak zasada (np. N2O5 ze stężonym kwasem siarkowym). Nie wszystkie tlenki, a konkretnie NO i N2O nie reagują z wodą. Z kolei NO2 w reakcji z wodą nie utworzy kwasu tlenowego z azotem na +4 stopniu utlenienia, tylko azot ten dysproporcjonuje na azot na +3 i +5 stopniu utlenienia, więc tworzą się oczywiście odpowiednie kwasy. Odwadnianie HNO3 pentatlenkiem dipotasu raczej przeprowadza się do HPO3.
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');