Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Parzydełkowce - strona 2

Ostatnio komentowane
Niesamowite hostingserwery.com
Linux • 2019-06-16 16:47:25
przydalo sie
jjoojo • 2019-06-13 14:46:18
Nie tyle rozwód co uznanie małżeństwa za nieważne dr Arletta Bolesta adwokat kości...
Arletta Bolesta • 2019-06-12 13:59:29
Abstrakcjonizm operuje abstrakcją! Zrezygnował, jak sam autor pisze, z wszelkiej figurat...
Anna • 2019-06-11 17:31:16
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

grubsza), tryb życia (polip z reguły osiadły, meduza to forma wolno pływająca), rozmiar (u krążkopławów wyraźna różnica – duże meduzy i niewielkie polipy), kształt (polip – cylindryczny, meduza – dzwonowaty, parasolowaty).

Otwór gębowy polipów otoczony jest wieńcem czułków uzbrojonych w liczne parzydełka. U meduz czułki znajdują się na brzegu dzwonu, a w pobliżu otworu gębowego mogą występować płaty okołogębowe (ramiona), zwykle w liczbie czterech. Meduzy posiadają dodatkowe narządy zmysłu tzw. ciałka brzeżne (ropalia), które są rozmieszczone w równych odstępach na obwodzie parasola. Ropalia składają się z narządu światłoczułego w postaci oczek (komórki barwnikowe) i narządu równowagi w postaci statocysty (pęcherzyk, wewnątrz którego znajduje się statolit – grudka węglanu wapnia).

Meduzy rzadko występują w koloniach. Polipy często wytwarzają szkielet i tworzą kolonie, w których występuje polimorfizm, czyli morfologiczne i funkcjonalne zróżnicowanie poszczególnych osobników.

Rodzaje komórek budujących dwuwarstwowe ciała parzydełkowców:

komórki nabłonkowo-mięśniowe – podstawowy typ komórek budujących epidermę i gastrodermę; komórki te u podstawy tworzą długie wypustki cytoplazmatyczne

Polecamy również:

  • Znaczenie parzydełkowców

    1. Szkielety wapienne koralowców (głównie korali madreporowych) uczestniczą w tworzeniu raf koralowych, które są najbardziej produktywnymi ekosystemami wodnymi i dużą atrakcją dla turystów; 2. Rafy koralowe dają schronienie i pokaram wielu organizmom (m.in.... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 5 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');