Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Budowa gadów i szkielet - strona 3

Ostatnio komentowane
dzięki
Sasha • 2019-11-12 21:20:42
2+2*2-8+12-195883+20984023495+26x-16x+1902349x=?x
jprdl • 2019-11-12 17:21:46
Dzięki haha
roxiii • 2019-11-12 16:35:43
aha ok nie o to mi chodziło w wyszukiwarce XDDD
kreatywna nazwa • 2019-11-12 14:39:41
ok
m • 2019-11-12 13:59:33
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Dzięki temu gady te mogą szeroko rozwierać paszczę w celu połykania swych ofiar. Kości szczęk zaopatrzone są w jednakowe zęby (homodontyzm). Niektóre gady posiadają zęby jadowe, przy pomocy których paraliżują swoje ofiary. Czaszka jest połączona z kręgosłupem za pomocą jednego kłykcia potylicznego. Kręgosłup składa się z licznych (od kilkudziesięciu do kilkuset) kręgów. Wyróżniamy w nim pięć odcinków: szyjny (z dźwigaczem i obrotnikiem), piersiowy, lędźwiowy, krzyżowy i ogonowy. Gady mają dobrze rozwinięte żebra, które u jaszczurek i węży w odcinku piersiowym łączą się z leżącym w części brzusznej mostkiem. W tej sposób powstaje klatka piersiowa, która nie tylko chroni narządy wewnętrzne ale też umożliwia sprawną wentylację płuc. Pas barkowy i miednicowy , które połączone są z kręgosłupem mają budowę podobną do płazów. W szkielecie kończyn występują dwie kości przedramienia i podudzia.

Układ mięśniowy charakteryzuje się silnym zanikiem metamerii (zachowana głównie w odcinku ogonowym). Rozwinęły się mięśnie szyjne i międzyżebrowe, które uczestniczą w oddychanie (warunkują ruchy klatki piersiowej). Ponadto gady mają dobrze rozwinięte mięśnie kończyn.

Polecamy również:

 • Układ krwionośny i oddychanie gadów

  Gady posiadają zamknięty układ krwionośny. Składa się on z dwóch obiegów krwi: dużego i małego (płucnego). Budową przypomina układ krwionośny płazów. Zmiany następują w sercu. Serce składa się z dwóch przedsionków (prawego i lewego)... Więcej »

 • Układ pokarmowy, wydalniczy i nerwowy gadów

  Układ pokarmowy rozpoczyna się otworem gębowym prowadzącym do jamy gębowej. Dalej znajduje się gardziel (wyraźnie odgraniczona od jamy gębowej), przełyk, żołądek (na ogół dobrze wykształcony, szczególnie u węży), jelito cienkie (do którego... Więcej »

 • Rozmnażanie i rozwój gadów

  Gady są rozdzielnopłciowe. Posiadają parzyste gonady, które uchodzą do kloaki. Układ rozrodczy żeński składa się jajników i jajowodów, a układ rozrodczy męski z parzystych jąder, najądrzy i nasieniowodów. Ponadto samce posiadają wynicowane z kloaki prącie. Więcej »

 • Gatunki gadów

  Gady dzielimy na cztery rzędy: żółwie, hatterie, łuskonośne i krokodyle.Żółwie występują głównie w strefie tropikalnej lub subtropikalnej. Prowadzą wodny lub lądowy tryb życia. Więcej »

 • Znaczenie i ochrona gadów

  1. Gady są ważnym ogniwem wielu łańcuchów troficznych. Z jednej strony stanowią dużą grupą konsumentów odżywiających się bezkręgowcami (owadami, mięczakami, pierścienicami) oraz drobnymi kręgowcami (rybami, innymi gadami, ptakami i ssakami). Z drugiej zaś są źródłem pokarmu dla wielu... Więcej »

Komentarze (1)
4 + 4 =
Komentarze
Piotr • 2017-04-03 17:47:43
Dzięki. :) =)