Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Zasady współżycia społecznego - jakie znaczenie ma ich przestrzeganie? - WOS

Ostatnio komentowane
xd
xdddddd • 2017-12-14 19:21:21
jeba* gnypa
KRÓL BURSY • 2017-12-14 09:56:00
Coś tu nie gra - notacji bra-ket używa Dirac już w "Principles of Quantum Mechanics" (I...
elpe • 2017-12-13 20:17:11
NIC NIE WYTLUMACZONE NIE POLECAM A TFU POLECAM HOFFMANOWA MEMES
(TYLKO PRUS) • 2017-12-13 18:05:05
Mam pewne wątpliwości co do rzetelności tej strony. Przede wszystkim kto jest autorem t...
anonim • 2017-12-13 11:50:17
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Zasady współżycia społecznego - jakie znaczenie ma ich przestrzeganie? - WOS

Każdy człowiek funkcjonując w określonej przestrzeni społecznej i wchodząc w interakcje z innymi ludźmi powinien pamiętać, że współżycie w grupie wymaga od niego przyjęcia pewnych wzorów zachowań i postaw. Innymi słowy musi on respektować panujące w danej społeczności zasady współżycia społecznego. Pod tym terminem będziemy rozumieli właśnie zbiór pewnych norm społecznych, których przestrzeganie sprawia, że kontakt międzyludzki w społeczności ma charakter poprawny, niekonfliktowy.

Istnieje również definicja prawna („zasady występujące w polskim systemie prawnym, w treści klauzul generalnych kodeksów, mających na celu uelastycznienie przepisów prawnych w praktyce ich stosowania przez wprowadzenie oceny moralnej”) tegoż pojęcia i z reguły ona używana jest częściej, natomiast tutaj mowa będzie o zasadach współżycia społecznego w szerszym znaczeniu.

Zasady życia społecznego wyznaczają pewien ład społeczny, dzięki ich przestrzeganiu nie dochodzi do sprzeczności interesów członków grupy, co z kolei pozwala ustrzec się przed nadmiernymi konfliktami. Normy życia społecznego regulują stosunki wewnętrzne, spajają grupę, utrzymują odpowiedni porządek, a także wyznaczają pozycję jednostki w grupie. Pogwałcenie zasad współżycia społecznego może doprowadzić do napięć, otwartych konfliktów, a czasem wręcz może się stać przyczyną rozpadu grupy. Tym samym bez reguł współżycia nie byłoby możliwe sprawne funkcjonowanie grupy, jest to element konstytuujący bezkonfliktowe istnienie społeczności. Konsekwencją naruszenia zasad współżycia społecznego może być wreszcie wykluczenie społeczne bądź odpowiednie sankcje ze strony pozostałych członków grupy.

Polecamy również:

Komentarze (0)
4 + 3 =