Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Weto ludowe - instytucja, WOS

Ostatnio komentowane
Z góry wielkie dzięki teraz mogę przepisać do zeszytu☺☺☺☺☺☺
Lola B • 2017-04-23 11:32:59
Bzdury. Kwiatostan męski oznaczony jako żeński i odwrotnie
z • 2017-04-21 18:18:20
najśmieśniejsze według mnie druga częśc 41 :D Łęcka w klasztorze xD xD
Agat • 2017-04-21 18:17:43
loolololol
karolbroda • 2017-04-21 17:05:28
fajne ciekawe na polski jest co napisać :)
sir dziq • 2017-04-21 07:46:59
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Weto ludowe - instytucja, WOS

Weto ludowe (referendum abrogacyjne) – jest to prawne narzędzie demokracji bezpośredniej, umożliwiające określonej liczbie obywateli (poprzez głosowanie) uchylenie obowiązującego już prawa lub umowy międzynarodowej.

Parlament rozpatruje wniosek, rewiduje pod względem formalnym i merytorycznym (weto nie obejmuje każdej ustawy, m.in. konstytucji i budżetu), następnie organizuje referendum dotyczące wniesionej sprawy. Następuje głosowanie (społeczeństwo może się opowiedzieć za lub przeciw kwestionowanej ustawie), wynik głosowanie jest wiążący.

Instytucja weta ludowego jest niezwykle ważnym prawem społeczeństwa, daje im bowiem możliwość bezpośredniego wpływu na ustawy ograniczające ich prawa i swobody obywatelskie. W Polsce nie ma instytucji weta ludowego, istnieje jedynie na szczeblu lokalnym, zbliżone do referendum lokalnego. Krajami, które przewidują weto ludowe w swojej konstytucji, są: Włochy, Szwajcaria oraz niektóre stany USA.

Polecamy również:

  • Referendum - definicja, rodzaje - WOS

    Referendum jest to forma powszechnego głosowania obywateli wybranego kraju, którzy posiadają prawo wyborcze. Obywatele mogą oddać swój głos „za” lub „przeciw” (odpowiedź pozytywna” tak” lub negatywna „nie”) przedstawionym projektom ustawy czy... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 2 =