Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Weto ludowe - instytucja, WOS

Ostatnio komentowane
genialne
bobo • 2017-06-20 19:33:18
Przepraszam, ale islam nie jest religią a ideologią która podporządkowuje sobie wszyst...
Dyabeł • 2017-06-14 09:57:54
nie wiem o co ci chodzi
To ja • 2017-06-13 20:59:19
Interesujące no ;)
Olcix • 2017-06-13 14:33:24
o czym to jest? Czytam od wielu lat,różną literaturę, ale nie polecam
ja • 2017-06-13 09:35:58
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Weto ludowe - instytucja, WOS

Weto ludowe (referendum abrogacyjne) – jest to prawne narzędzie demokracji bezpośredniej, umożliwiające określonej liczbie obywateli (poprzez głosowanie) uchylenie obowiązującego już prawa lub umowy międzynarodowej.

Parlament rozpatruje wniosek, rewiduje pod względem formalnym i merytorycznym (weto nie obejmuje każdej ustawy, m.in. konstytucji i budżetu), następnie organizuje referendum dotyczące wniesionej sprawy. Następuje głosowanie (społeczeństwo może się opowiedzieć za lub przeciw kwestionowanej ustawie), wynik głosowanie jest wiążący.

Instytucja weta ludowego jest niezwykle ważnym prawem społeczeństwa, daje im bowiem możliwość bezpośredniego wpływu na ustawy ograniczające ich prawa i swobody obywatelskie. W Polsce nie ma instytucji weta ludowego, istnieje jedynie na szczeblu lokalnym, zbliżone do referendum lokalnego. Krajami, które przewidują weto ludowe w swojej konstytucji, są: Włochy, Szwajcaria oraz niektóre stany USA.

Polecamy również:

  • Referendum - definicja, rodzaje - WOS

    Referendum jest to forma powszechnego głosowania obywateli wybranego kraju, którzy posiadają prawo wyborcze. Obywatele mogą oddać swój głos „za” lub „przeciw” (odpowiedź pozytywna” tak” lub negatywna „nie”) przedstawionym projektom ustawy czy... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 2 =