Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Udział Polaków w misjach pokojowych ONZ

Ostatnio komentowane
Witam Dla mnie jednym z największych paradoksów współczesnego świata jest fakt,że p...
pawlo0 • 2017-08-16 17:57:59
WIEM,ŻE MISJE POKOJOWE ŚĄ BARDZO NIEBEZPIECZNE.Podziwiam ludzi,którzy są na misji,ż...
tereska1 • 2017-08-15 08:19:23
Dobre zestawienie. Polecam także ten artykuł http://edueduonline.pl/blog/e-mail-angielsk...
Sara • 2017-08-09 10:30:02
Umiem w matme wiem ile to jest pienc pluz czy
Kujon • 2017-08-08 17:08:22
ale ktoś trafił jak kulą w płot z Jarosławem Mądrym
b • 2017-08-11 12:35:03
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Udział Polaków w misjach pokojowych ONZ

Pierwszą misją pokojową z udziałem Polaków była misja związana z nadzorowaniem rozbrojenia Korei po wojnie w Korei (1953 r.).

Polacy zaczęli brać udział w misjach pokojowych ONZ bardziej systematycznie od lat 70. XX wieku (wynikało to z odprężenia w relacjach między oboma obozami w trakcie zimnej wojny) – misje miały wówczas miejsce w Afryce, Azji (w tym Bliskim Wschodzie) i Europie.

Obecnie Polacy (po kilku ekspertów wojskowych) są zaangażowani w cztery misje pokojowe na terenie Afryki – są to:

- Misja ONZ na Wybrzeżu Kości Słoniowej

- Misja ONZ w Liberii

- Misja Stabilizacyjna ONZ w Demokratycznej Republice Konga

- Misja ONZ w Republice Sudanu Południowego

Warto wiedzieć, że Polska przez lata była jednym z najbardziej zaangażowanych krajów w misje pokojowe. Początkowo polscy żołnierze wyspecjalizowani byli w kwestiach logistycznych (tak było m.in. podczas misji UNEF II na płw. Synaj, a także podczas UNDOF na Wzgórzach Golan. Od początku lat 90. (grudzień 1993 r.) Polacy przejęli zadania operacyjne – w tej roli po raz pierwszy Polacy wystąpili podczas misji UNPROFOR na terenach byłej Jugosławii (Siły Ochronne ONZ dla Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Jugosławii (Serbia i Czarnogóra) i Macedonii). W byłej Jugosławii misja Polaków trwała 3 lata – od 1993 do 1995 r.

W związku z zaangażowaniem Polski w działania związane z NATO, nastąpiło znaczące ograniczenie udziału polskich żołnierzy w misjach ONZ.

Polecamy również:

  • Polska w Unii Europejskiej - WOS

    Polska jest krajem członkowskim Unii Europejskiej od 1 maja 2004 r. Podstawą prawną członkostwa Polski jest tzw. traktat akcesyjny, jaki prezydent A. Kwaśniewski podpisał 16 kwietnia 2003 r. w Atenach – traktat ten był następnie ratyfikowany we wszystkich państwach członkowskich. Więcej »

  • Polska w NATO - data wstąpienia, kalendarium - Droga Polski do NATO

    Gdy w 1991 r. doszło do oficjalnego rozwiązania Układu Warszawskiego jasne stało się, że jednym z najważniejszych celów polityki zagranicznej Polski będzie włączenie się w działanie Sojuszu Północnoatlantyckiego. Cel ten stał się realny, gdy podczas wizyty w Polsce Sekretarz Generalny NATO (1992 r.)... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 2 =