Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Ojcowie Europy - historia, informacje - WOS

Ostatnio komentowane
ta h uj nie traktat
twuj stary • 2018-03-16 22:43:29
czemu w karkulatorze jes 2+3=5 chociasz to powinno byci 4
bazdzioch • 2018-03-15 16:19:55
vh ftuxdrfrff
lollek • 2018-03-15 15:21:37
Choć nie jestem fanką Wosu
pati246 • 2018-03-14 19:55:52
spoko przyda sie
xddddd • 2018-03-14 18:02:29
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Pojęcie „Ojców Europy” lub – inaczej mówiąc – „ojców integracji europejskiej” odnosi się do wybitnych polityków, którzy po drugiej wojnie światowej dostrzegli pilną potrzebę działań integracyjnych wśród państw zniszczonej wojną Europy. Celem integracji miał być z jednej strony rozwój gospodarczy, a z drugiej – budowa więzi, które przezwyciężą podziały i nie pozwolą na wybuch kolejnego konfliktu.

Do Ojców Europy najczęściej zalicza się polityków (z Belgii, Holandii, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Luksemburga i Francji): Jeana Monneta, Roberta Schumana, Paula Henriego Spaaka, Alcide de Gasperiego, Konrada Adenauera, a także Charles'a de Gaulle'a oraz Winstona Churchilla. Niektórzy dołączają do nich również innych polityków: Josepha Becha, Johanna Willem Beyena, Waltera Hallsteina, Sicco Mansholt oraz Altero Spinelli.

Energiczne działanie wymienionych osób w kierunku pokojowej i zjednoczonej Europy doprowadziło do rozwoju idei integracji europejskiej i stało się impulsem rozwoju Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, a potem Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej i obecnej instytucji – Unii Europejskiej.

Polecamy również:

 • Robert Schuman - biografia, co zrobił dla Europy?

  Robert Schuman – jeden z Ojców integracji europejskiej był Luksemburczykiem, niejako człowiekiem „pogranicza”, co wyraźnie wpłynęło na popieraną przez niego ideę zjednoczonej Europy. Jednym z elementów charakterystycznych dla jego wizji kontynentu było podkreślanie konieczności... Więcej »

 • Jean Monnet - biografia, koncepcja integracji, zasługi

  Jean Monnet jest uważany za jednego z tzw. Ojców Europy, ponieważ człowiek ten poświęcił swoje życie realizację idei integracji europejskiej – jego działania przyniosły wymierne efekty, które dzisiaj budują Unię Europejską. Więcej »

 • Konrad Adenauer - biografia, poglądy, dzieła

  Konrad Adenauer to niemiecki polityk i prawnik, przedstawiciel partii chadeckiej, pierwszy kanclerz Republiki Federalnej Niemiec (RFN). Urodził się w Kolonii w 1876 roku, zmarł zaś w 1967 roku niedaleko Bonn. Od młodości związany był z Chrześcijańską Partią Centrum, podczas studiów prężnie działał... Więcej »

 • Alcide de Gasperi - biografia, poglądy, dzieła

  Alcide de Gasperi to włoski polityk, jeden z „ojców założycieli” Unii Europejskiej, premier i minister spraw zagranicznych powojennych Włoch. Przyszedł na świat w Pieve Tesino (wówczas terytorium w granicach Austro-Węgier) w 1881 roku, zmarł zaś w Borgo Valsugana w 1954 roku. W 1900... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 2 =