Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Traktat z Maastricht - czego dotyczył (treść), postanowienia, skutki - WOS

Ostatnio komentowane
po co ciagle pisze ze głowna postac z quo wadis ale tak to spk
kto • 2018-05-23 21:05:40
WTF...
Boss • 2018-05-23 19:26:01
słabo XD ... a tak naprawdę to dobra robota pomogło mi :D
Szlaufik • 2018-05-23 18:22:00
noob
bhjbj • 2018-05-23 15:53:03
gg
glhf • 2018-05-23 15:26:26
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Traktat o Unii Europejskiej ze względu na miejsce podpisania w 1992 r. nazywany jest również Traktatem z Maastricht.

Traktat z Maastricht – postanowienia

Miał on kluczowe znaczenie dla obecnego kształtu Unii Europejskiej, ponieważ traktat połączył w jedną Unię Europejską trzy dotychczas działające instytucje (Wspólnoty) – EWWiS, EWG oraz Euratom. Oprócz tego wprowadził on instytucjonalne mechanizmy związane z prowadzeniem polityki zagranicznej, policji, obrony i sprawiedliwości (polegające na ściślejszej współpracy międzynarodowej).

Ważnymi elementami wprowadzonymi przez traktat z Maastricht są także: kolejne rozszerzenie zakresu polityk wchodzących w unijne kompetencje – kultura, edukacja, spójność, a także prowadzenie współpracy na rzecz rozwoju. Traktat rozszerzył również kompetencje Parlamentu Europejskiego.

Prace mające doprowadzić do zmian obowiązujących traktatów w kierunku ściślejszej integracji zostały zapoczątkowane już w latach 80. XX wieku, m.in. podczas szczytu Rady Europejskiej w Hanowerze (czerwiec 1988 r.). Samo podpisanie traktatu odbyło się 9-10 grudnia 1991 r. podczas szczytu w Maastricht.

Traktat z Maastricht – skutki

Traktat o UE wprowadził nową jakość w sferę polityki międzynarodowej – dzięki niemu wykonano krok w kierunku integracji politycznej państw europejskich. Co więcej traktat ustanowił pojęcie obywatelstwa europejskiego, a także zapoczątkował unię gospodarczą i walutową.

Powstała na mocy traktatu Unia była oparta na trzech filarach:

1. Wspólnoty Europejskie – filar dotyczy sfer, które państwa członkowskie realizują we współpracy razem z instytucjami wspólnotowymi,

2. wspólna polityka bezpieczeństwa i zagraniczna,

3. współpraca w zakresie działań policji i sądów.

Polecamy również:

 • Koncepcja cesarstwa uniwersalnego Ottona III

  Otton III był królem Niemiec, a od 996 r. także cesarzem rzymskim zapisał się na kartach historii dzięki podjęcia próba odbudowy Cesarstwa Rzymskiego pod postacią tzw. cesarstwa uniwersalnego. Więcej »

 • Święte Przymierze - idea i znaczenie - WOS

  Święte Przymierze jest jedną z ważniejszych, wczesnych prób realizacji idei jedności Europy, którą obserwujemy od ponad tysiąca lat – od czasów koncepcji Cesarstwa uniwersalnego tworzonego przez cesarza Ottona III. Więcej »

 • Ruch paneuropejski - Międzynarodowa Unia Paneuropejska - WOS

  Międzynarodowa Unia Paneuropejska była organizacją promującą ideę jedności europejskiej, która funkcjonowała w dwudziestoleciu międzywojennym. Rozwój organizacji był zainspirowany pojęciem „Stanów Zjednoczonych Europy”, których ideę zaproponował Richard... Więcej »

 • Europejska Komisja Gospodarcza - WOS

  Europejska Komisja Gospodarcza (Economic Comission for Europe) została założona w 1947 r. w celu wzmocnienia współpracy gospodarczej w zniszczonej, powojennej Europie. Komisja ta działa do dzisiaj i należy do wyspecjalizowanych komisji Organizacji Narodów Zjednoczonych. Więcej »

 • Stany Zjednoczone Europy - Winston Churchill i jego koncepcja

  Winston Churchill był premierem Wielkiej Brytanii w trakcie II wojny światowej. Po drugiej wojnie nie zniknął jednak ze sceny politycznej – wręcz przeciwnie, choć jego partia przegrała powojenne wybory (później – w 1951 r. - wrócił do władzy), zaangażował się w działalność promocji idei... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 2 =