Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Terroryzm islamski - cele, organizacje, historia. Islam a terroryzm

Ostatnio komentowane
LOL
Antonis • 2017-05-28 11:22:09
elcio pomelcio
Naciok • 2017-05-28 10:32:20
jprdl co za debil musiał to pisać
hujek • 2017-05-27 15:02:09
troche za krótkie
juk • 2017-05-27 09:15:23
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Terroryzm islamski - cele, organizacje, historia. Islam a terroryzm

Islam jest obecnie bardzo często kojarzony z terroryzmem, choć oczywiście religia ta wcale nie musi być powiązana z jakimikolwiek aktami przemocy. Współczesne skojarzenia wynikają jednak z częstego posługiwania się ideologią muzułmańską przez najaktywniej działające grupy terrorystyczne, w tym oczywiście najsłynniejszą Al-Kaidę. Al-Kaida nie jest jednak jedyną organizacją terrorystyczną, która swoje źródła znajduje w islamskim Bliskim Wschodzie – organizacjami takimi są również m.in. Hamas, Hezbollah, Palestyński Muzułmański Dżihad, algierska Armia Ocalenia.

Terroryzm islamski – historia

Ogólnie można powiedzieć, że terroryzm o źródłach w fundamentalizmie islamskim objawił się po raz pierwszy podczas zabójstwa Anwara Sadata – socjalistycznego prezydenta Egiptu (1981 r.) , choć zjawiska te były obserwowane już wcześniej – od 1979 r. , czyli od momentu zwycięstwa islamskiej rewolucji w Iranie.

W sytuacji trudności politycznych i gospodarczych (w tej sytuacji – czasów postkolonialnych i dominacji kultury Zachodu) narody często odwołują się do czasów swojej świetności – w przypadku Arabów w większości są to czasy równoległe z działalnością Proroka Mahometa i następujące bezpośrednio

Polecamy również:

 • Międzynarodowy terroryzm i przestępczość zorganizowana - porównanie

  Przestępczość zorganizowana to złożone zjawisko, polegające na rozszerzeniu działalności przestępczej poza jednego człowieka – przestępcy działają w sposób zorganizowany, a łamiąc prawo, uzyskują nieraz znaczne zyski. Przestępczość zorganizowana może działać w skali lokalnej czy regionalnej, a także... Więcej »

 • Przyczyny terroryzmu na świecie - WOS

  Terroryzm może powstać na kilku podłożach. W pierwszym wypadku bardzo ważne są kwestie społeczne i psychiczne, bowiem czasem geneza terroryzmu jest efektem braku możliwości zaspokojenia potrzeb określonej grupy, co z kolei generuje poczucie krzywdy, a w dalszej perspektywie frustrację, która przeradza się w... Więcej »

 • Rodzaje, klasyfikacja terroryzmu - WOS

  Większość badaczy wyróżnia następujące rodzaje terroryzmu: 1. polityczny – to najczęściej występujący rodzaj terroryzmu. Mamy z nim do czynienia w momencie, kiedy celem działań terrorystycznych jest próba narzucenia zmian prawnych czy politycznych, np. przejęcie władzy, dokonanie... Więcej »

 • Społeczne, polityczne skutki terroryzmu na świecie - WOS

  Konsekwencje terroryzmu są z reguły dużej wagi. Można je podzielić na trzy zasadnicze rodzaje: polityczne, gospodarcze i społeczne. Więcej »

 • Terror a terroryzm - porównanie

  Pojęcie terroru (łac. terror – strach, straszna wieść) może być rozumiane jako stosowanie przemocy, ucisku, represji, czyli użycie środków nacisku wywołujących w człowieku strach, przerażenie, trwogę i poczucie zagrożenia. Więcej »

Komentarze (0)
4 + 5 =