V Republikę Francuską ustanowiono w 1958 roku, opiera się ona przede wszystkim na nowej konstytucji (uchwalonej również w 1958 r.), która mówi, że Francja jest socjalną i laicką republiką, opartą na systemie mieszanym.
Władza wykonawcza
Najważniejszą rolę odgrywa głowa państwa, czyli prezydent, który wybierany jest na 5-letnią kadencję w powszechnych i bezpośrednich wyborach, z nieograniczoną możliwością reelekcji. Posiada on prawo powoływania i odwoływania premiera (po zatwierdzeniu tej decyzji przez Zgromadzenie Narodowe), skrócenia kadencji Zgromadzenia Narodowego oraz prawo wydawania dekretów z mocą ustaw i kontrasygnowania ustawy, może zwrócić się do społeczeństwa zarządzając referendum. Ponadto odpowiada za politykę zagraniczną i obronną państwa, mianuje kandydatów na wysokie stanowiska wojskowe i cywilne. Zarządza również bronią atomową, którą posiada Francja. Za zdradę stanu może stanąć przed Wysokim Trybunałem Sprawiedliwości.
Kolejnym składnikiem władzy wykonawczej jest samodzielny i kolegialny rząd, któremu przewodniczy premier, ponadto tworzą go ministrowie, wiceministrowie oraz sekretarze stanu. Rząd zajmuje się polityką zagraniczną, kontroluje działania administracji