Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

System kanclerski - cechy, opis, przykłady

Ostatnio komentowane
ja chcę nazwę i krótki opis a nie
ni8ku • 2017-04-24 15:57:07
Nie piszcie takich debilnych głupot! Szkoda pisać..
• 2017-04-24 15:26:38
Jakie okropne głupoty! Jak można takie rzeczy wmawiać ludzia! A później powstają te ...
• 2017-04-24 15:24:34
A GDZIE WEWNĘTRZNA POLITYKA ?!
anonim • 2017-04-23 17:58:07
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

System kanclerski - cechy, opis, przykłady

System kanclerski – jest jedną z odmian systemu parlamentarno-gabinetowego. Funkcję szefa rządu pełni kanclerz (premier), który ma w państwie bardzo silną pozycję. Na jego wniosek prezydent powołuje rząd i może odwołać ministrów. Praktycznie cała władza wykonawcza należy do kanclerza, ponosi on jednak zupełną odpowiedzialność polityczną przed parlamentem.

Niemożliwe jest odwołanie poszczególnych ministrów, można zdymisjonować jedynie cały rząd z kanclerzem, jednak do dymisji kanclerza (a co za tym idzie - całego rządu) doprowadzić może jedynie tzw. konstruktywne wotum nieufności. Polega ono na tym, iż parlament, chcąc odwołać rządzącego kanclerza, musi wskazać kandydata na nowego kanclerza oraz skład nowego rządu. Taki system zapobiega tzw. kryzysom rządowym. Prezydent w systemie kanclerskim wybierany jest przez parlament, pełni w zasadzie jedynie funkcje reprezentatywne.

Tego rodzaju system wykształcił się w Niemczech i w Austrii.

Polecamy również:

  • System parlamentarno-gabinetowy - cechy, przykłady - WOS

    System parlamentarno-gabinetowy jest typem reżimu politycznego, w którym gabinetowi (egzekutywie) nadawana jest władza przez parlament, który posiada wyższą pozycję od rządu; gabinet jest tu podporządkowany parlamentowi – odpowiada przed nim za swoje inicjatywy i formy działalności. Więcej »

  • System gabinetowo-parlamentarny - cechy, w Wielkiej Brytanii

    Ustrój gabinetowo-parlamentarny jako odmiana systemu parlamentarnego jest bardzo zbliżony do systemu parlamentarno-gabinetowego, z tą różnicą, że występuje znaczna przewaga gabinetu nad parlamentem. Aktualnie ten typ ustroju występuje w Wielkiej Brytanii. Więcej »

  • System parlamentarno-komitetowy - cechy, w Szwajcarii

    Koncepcja rządów Zgromadzenia (bo tak inaczej możemy nazwać system parlamentarno-komitetowy) pojawia się po raz pierwszy w konstytucji jakobińskiej z 1793 roku, później odwoływano się do niej również w okresie Komuny Paryskiej, a także w państwach azjatyckich i europejskich, które... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 2 =