Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Struktura klasowa - WOS. Klasa wyższa, średnia, niższa - definicja, zawody

Ostatnio komentowane
.... czm kuźwa mać kłamiecie nie ładnie tak... aha i jeszcze słyszałam że ty była...
bla bla bla sra • 2018-02-23 10:51:52
prprprprprprprprpprrprprprprprprprprprprprprrprprprrpprrprprprprprrrprrrprprprprr
prprprprpr • 2018-02-22 18:08:34
v Chcesz sie pobawic? ;)
Kutas • 2018-02-22 16:52:38
Ale to nudne gówno
Pudźdolf Szary • 2018-02-21 20:00:04
super
agnieszka 14 • 2018-02-21 17:02:42
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Struktura klasowa – oznacza podział społeczeństwa na klasy, wynikający z różnic ekonomicznych. Ten rodzaj struktury nawiązuje do dziewiętnastowiecznej koncepcji klasowej Karola Marksa. Przynależność do klas była, według Marksa, zależna od posiadania lub nie posiadania pewnych środków produkcji. Przy czym przekładało się to nie tylko na ekonomiczny wymiar życia społeczeństwa, ale także determinowało pozostałe wymiary np.: możliwość kształcenia się, dostęp do władzy, styl życia. Rozróżniał on dwie klasy: posiadającą (burżuazja/kapitaliści) i nieposiadającą (proletariat/robotnicy), między którymi toczyć się miał nieustanny konflikt.

Współcześnie jest to podział wyznaczany przez: dochód, wykształcenie, wykonywany zawód, zajmowane stanowisko czy styl życia. Podział klasowy jest uznawany, ale nie odgrywa on już znaczącej roli. Najczęściej wyróżniane klasy to: klasa wyższa, klasa średnia oraz klasa niższa.

Klasa wyższa

Klasa wyższa to nieliczna i zamożna grupa obywateli, np. właściciele dużych firm, kadra zarządzająca, wybitni specjaliści. Jest to najwyżej położona klasa w stratyfikacji społeczeństwa i z tego tytułu osoby przynależące do niej cieszą się większym prestiżem społecznym oraz

Polecamy również:

Komentarze (0)
3 + 1 =