Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Społeczeństwo pierwotne - definicja, cechy, przykłady - WOS

Ostatnio komentowane
Witam Dla mnie jednym z największych paradoksów współczesnego świata jest fakt,że p...
pawlo0 • 2017-08-16 17:57:59
WIEM,ŻE MISJE POKOJOWE ŚĄ BARDZO NIEBEZPIECZNE.Podziwiam ludzi,którzy są na misji,ż...
tereska1 • 2017-08-15 08:19:23
Dobre zestawienie. Polecam także ten artykuł http://edueduonline.pl/blog/e-mail-angielsk...
Sara • 2017-08-09 10:30:02
Umiem w matme wiem ile to jest pienc pluz czy
Kujon • 2017-08-08 17:08:22
ale ktoś trafił jak kulą w płot z Jarosławem Mądrym
b • 2017-08-11 12:35:03
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Społeczeństwo pierwotne - definicja, cechy, przykłady - WOS

Najwcześniejszym typem społeczności jest społeczeństwo pierwotne. Tworzyły je niewielkie, kilkutysięczne wspólnoty, których życie uwarunkowane było silnie przez czynniki biologiczne i środowiskowe. Początkowo, społeczeństwa te przemieszczały się z miejsca na miejsce, wówczas ich podstawowym źródłem utrzymania było zbieractwo a także myślistwo i łowiectwo, praca oparta na zdolnościach manualnych członków danego społeczeństwa. Odejście od koczowniczego trybu życia umożliwiło zajęcie się uprawą roli oraz prymitywną hodowlą.

Role społeczne wynikały przede wszystkim z płci. Wykształcił się wyraźny podział pracy na czynności wyłącznie męskie lub żeńskie. Mężczyźni wykonywali prace, które wymagały większej siły fizycznej, np. rybołówstwo, polowanie na zwierzynę, obróbka metali, drewna. Do nich także należały obrzędy związane z religią, a także władza w strukturach plemiennych. Kobiety zajmowały się domem, opieką nad dziećmi, lżejszymi pracami na roli, a także tworzeniem odzieży. Także obyczaje, stroje różnicowały świat męski i żeński, próby przejmowania czynności i zwyczajów nie swojej płci, były napiętnowane.

W społeczeństwach pierwotnych, wyznaczane role zależne były ponadto od wieku.

Polecamy również:

Komentarze (0)
1 + 3 =