Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Socjaldemokracja Polska - program, członkowie, historia

Ostatnio komentowane
No ch*j tu jest tej charakterystyki elo
wosPRO • 2017-08-20 00:32:13
Witam Dla mnie jednym z największych paradoksów współczesnego świata jest fakt,że p...
pawlo0 • 2017-08-16 17:57:59
WIEM,ŻE MISJE POKOJOWE ŚĄ BARDZO NIEBEZPIECZNE.Podziwiam ludzi,którzy są na misji,ż...
tereska1 • 2017-08-15 08:19:23
Dobre zestawienie. Polecam także ten artykuł http://edueduonline.pl/blog/e-mail-angielsk...
Sara • 2017-08-09 10:30:02
Umiem w matme wiem ile to jest pienc pluz czy
Kujon • 2017-08-08 17:08:22
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Socjaldemokracja Polska - program, członkowie, historia

Socjaldemokracja Polska to partia powstała w 2004 r. na skutek rozłamu w Sojuszu Lewicy Demokratycznej – liderem partii początkowo był Marek Borowski, po jego rezygnacji Bartosz Dominiak, po nim - Wojciech Filemonowicz.

Socjaldemokracja Polska jest zwolennikiem ustroju socjaldemokratycznego oraz państwa opiekuńczego, dlatego też zaliczana jest do kategorii partii centrolewicowych.

Socjaldemokracja Polska - historia

Od momentu swojego powstania SdPL startowała w wyborach – w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 r. partia uzyskała poparcie ponad 5%, natomiast odniosła porażkę w wyborach parlamentarnych z września 2005 r. nie przekraczając progu wyborczego (poparcie wynosiło niecałe 4%).

Marek Borowski – lider SdPL kandydował na stanowisko Prezydenta RP w wyborach prezydenckich z 2005 r. – uzyskał on dość znaczne poparcie (ponad 10%).

Wybory 2006 r. zmusiły SdPL do działań, które zwiększą szansę na sukces, dlatego wraz z Sojuszem Lewicy Demokratycznej i Partią Demokratyczną – demokraci.pl SdPL weszła do koalicji (Lewica i Demokraci). Koalicja ta startowała także wspólnie wyborach parlamentarnych w 2007 r., dzięki czemu SdPL zdobyła 10 mandatów w Sejmie.

W kolejnych latach można obserwować wyraźny spadek znaczenia partii – jej członkowie przechodzili do innych partii – PO, SLD, także do Ruchu Palikota. 

Socjaldemokracja Polska - program

Socjaldemokracja Polska jest partią o silnie liberalnych poglądach w sferze społecznej - postuluje złagodzenie prawa aborcyjnego, wprowadzenie związków partnerskich, laicyzacji państwa.

Partia przeciwna jest szeroko pojętej lustracji.

W kwestiach ustrojowych ważnym postulatem Socjaldemokracji Polskiej jest rozwiązanie Senatu.

Polecamy również:

  • Akcja Wyborcza Solidarność i jej program

    Akcja Wyborcza Solidarność (AWS) to ugrupowanie polityczne o charakterze koalicyjnym, które istniało w latach 1996-2001. Liderem AWS był Marian Krzaklewski. Więcej »

  • Unia Wolności - program, działalność, członkowie

    Unia Wolności była partią działającą w latach 1994-2005. Charakter partii można opisać jako chrześcijańską demokrację, ugrupowanie centrowe z liberalnym podejściem do gospodarki. Liderem partii był początkowo Tadeusz Mazowiecki, a następnie – Leszek Balcerowicz, Bronisław Geremek, a na końcu – Władysław... Więcej »

  • Porozumienie Centrum - program polityczny, członkowie

    Porozumienie Centrum było partią działającą w latach 1990-2002 (moment jej wyrejestrowania). Liderami partii byli kolejno: Jarosław Kaczyński, Krzysztof Tchórzewski, Antoni Tokarczuk oraz Adam Lipiński. Więcej »

  • Liga Polskich Rodzin - program polityczny, członkowie, historia

    Liga Polskich Rodzin (LPR) to partia o charakterze prawicowym, powstała w kwietniu 2001 r. Długoletnim przywódcą partii był Roman Giertych, a obecnie jest nim Witold Bałażak. Więcej »

  • Samoobrona - partia, program, cele

    Samoobrona Rzeczpospolitej Polski to bardzo ciekawy przykład partii o charakterze populistycznym, która w okresie 20 letniej działalności osiągnęła dość znaczne sukcesy na polskiej scenie politycznej. Partia działała od 1992 r. do jej rozwiązania w 2012 – Samoobrona RP została wchłonięta przez partię... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 1 =