Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Skład Sejmu i Senatu - posłowie i senatorowie - ilość, funkcje, kandydaci

Ostatnio komentowane
No ch*j tu jest tej charakterystyki elo
wosPRO • 2017-08-20 00:32:13
Witam Dla mnie jednym z największych paradoksów współczesnego świata jest fakt,że p...
pawlo0 • 2017-08-16 17:57:59
WIEM,ŻE MISJE POKOJOWE ŚĄ BARDZO NIEBEZPIECZNE.Podziwiam ludzi,którzy są na misji,ż...
tereska1 • 2017-08-15 08:19:23
Dobre zestawienie. Polecam także ten artykuł http://edueduonline.pl/blog/e-mail-angielsk...
Sara • 2017-08-09 10:30:02
Umiem w matme wiem ile to jest pienc pluz czy
Kujon • 2017-08-08 17:08:22
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Skład Sejmu i Senatu - posłowie i senatorowie - ilość, funkcje, kandydaci

Sejm i Senat to dwie izby parlamentu, który pełni funkcje ustawodawcze. W skład tych izb wchodzą reprezentanci narodu – najwyższego suwerena władzy, wybierani w wyborach powszechnych, bezpośrednich i równych w głosowaniu tajnym. O Sejmie i Senacie mówi Rozdział IV Konstytucji RP pt. „Sejm i Senat”.

Kadencja zarówno posłów, jak i senatorów trwa cztery lata. Rozpoczyna się ona w momencie zebrania Sejmu na pierwsze posiedzenie, a kończy – w dniu poprzedzającym pierwsze posiedzenie Sejmu kolejnej kadencji.

Skład Sejmu i Senatu - posłowie i senatorowie - ilość

Zgodnie z Konstytucją RP w skład Sejmu wchodzi 460 posłów, którzy wybierani są w wyborach proporcjonalnych, natomiast w skład Senatu wchodzi 100 senatorów.

Warto wiedzieć, iż nie można jednocześnie pełnić funkcji posła i senatora, ponieważ panuje tutaj tzw. niepołączalność stanowisk. Oprócz tego nie można łączyć funkcji posła lub senatora z takimi funkcjami, jak: Prezes Narodowego Banku Polskiego, Rzecznik Praw Obywatelskich, czy też ambasador (o innych funkcjach mówi także art. 103 Konstytucji RP).

W przypadku wyboru do Sejmu lub Senatu poseł lub senator nie są związani instrukcjami wyborców – mogą działać i głosować zgodnie

Polecamy również:

 • Parlament polski - historia, kompetencje, opis

  Parlament Rzeczpospolitej Polski jest naczelnym organem ustawodawczym co determinuje jego kluczową rolę w polskim ustroju politycznym. Co więcej, do kompetencji Sejmu należy sprawowanie kontroli nad elementami władzy wykonawczej – Radą Ministrów. Więcej »

 • Wybory parlamentarne w Polsce - zasady, co ile lat

  Wybory parlamentarne są wyborami, w trakcie których obywatele wybierają swoich przedstawicieli, którzy będą ich następnie reprezentować w organie władzy ustawodawczej – parlamencie przez okres nazywany kadencją (w Polsce wynosi on 4 lata). Więcej »

 • Funkcje parlamentu w Polsce - WOS

  Parlament w wielu krajach pełni podstawową funkcje ustawodawcy, która polega na uchwalaniu aktów prawnych, jednak możemy również wyróżnić także inne jego funkcje, o istotnym znaczeniu dla ustroju danego państwa i jego sprawnego funkcjonowania. Więcej »

 • Proces legislacyjny w Polsce - przebieg - WOS

  Proces legislacyjny można zdefiniować jako całość czynności, jakie są wykonywane w celu uchwalenia ustawy. Dotyczy to zarówno czynności wykonywanych w Sejmie i Senacie, jak i poza siedzibą parlamentu. Więcej »

 • Funkcjonowanie i organizacja parlamentu

  Dla sprawności działania w obu izbach parlamentu (Sejmie i Senacie) wyróżnia się organy kierownicze: Marszałek Sejmu oraz Marszałek Senatu (wraz z wicemarszałkami), Prezydium Sejmu oraz Prezydium Senatu, Konwent Seniorów (organ sejmowy, którego zadaniem jest zapewnienie współdziałania... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 5 =