Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Skarga konstytucyjna - definicja, wymogi formalne. Kto może złożyć?

Ostatnio komentowane
bardzo lubie to moja rodzina
kalioficjalny • 2018-01-18 13:08:57
Chłopiec trzyma bagnet? Wolność trzyma bagnet?
Kuba • 2018-01-18 09:57:13
ten tekst jest bardzo osobisty
stalker • 2018-01-16 19:50:27
www.wp.pl
as • 2018-01-15 17:25:25
Ty fajny
Fajnioszek • 2018-01-14 21:10:46
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Skarga konstytucyjna - definicja, wymogi formalne. Kto może złożyć?

Skarga konstytucyjna – definicja

Mianem skargi konstytucyjnej określamy metodę prawną służącą do wyeliminowania z systemu prawnego aktów normatywnych, które nie są zgodne z Konstytucją. Skargi konstytucyjne są rozpatrywane przez Trybunał Konstytucyjny.

Skarga konstytucyjna – wymogi formalne

Możliwość złożenia skargi konstytucyjnej posiada każda osoba mająca poczucie, że zostały złamane jego wolności bądź prawa konstytucyjne. Jednakże musi być ona sporządzona przez adwokata albo radcę prawnego, do tego można ją wnieść tylko w przypadku, kiedy wszystkie inne środki zostały wyczerpany, czyli nie ma już możliwości złożenia odwołania w innych instytucjach. Ponadto skarga będzie rozpatrzona tylko, jeśli dotyczy praw zawartych w konstytucji oraz gdy jej przedmiotem jest wyłącznie akt normatywny (np. ustawa, rozporządzenie itp.).

Skarga konstytucyjna powinna zawierać następujące elementy:

- informacje ogólne – najważniejsze dane osoby składającej skargę,
- opisanie przedmiotu skargi konstytucyjnej – wskazanie, który z aktów prawnych (a w nim konkretny przepis) zostaje zakwestionowany jako naruszający prawa zawarte w Konstytucji,
- informacje o podstawie skargi konstytucyjnej – przedstawienie konkretnej sytuacji naruszenia praw i wolności – wskazanie na orzeczenie organu władzy państwowej, które łamie prawa i wolności,
- uzasadnienie – wyjaśnienie na jakiej podstawie uważa się, że dany akt łamie konstytucyjne prawa lub wolności.

Polecamy również:

  • Trybunał Konstytucyjny - kompetencje, zadania, orzecznictwo

    Trybunał Konstytucyjny jest organem władzy sądowniczej, który został utworzony w celu badania zgodności aktów normatywnych oraz umów międzynarodowych z Konstytucją. Trybunał może realizować także inne zadania określone w Konstytucji. Więcej »

  • Trybunał Konstytucyjny - skład, przewodniczący

    Zgodnie z art. 195 Konstytucji RP w skład Trybunału Konstytucyjnego wchodzi 15 sędziów, którzy są wybierani indywidualnie przez Sejm na 9-letnią kadencję (kadencja ta nie może zostać powtórzona). Wybór (bezwzględna większość głosów w obecności przynajmniej połowy ustawowej liczby... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 5 =